Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Až 10 tisíc lidí ještě může zamířit do předčasného důchodu, připustil Jurečka

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Tisíce lidí mohou kvůli váhání prezidenta Petra Pavla s podpisem pod penzijní novelu odejít do předčasného důchodu, uvedl dnes ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v televizním diskuzním pořadu Partie na stanici CNN Prima News.

Jurečka uvedl, že kvůli odkladu účinnosti zákona může do předčasného důchodu odejít za současných podmínek až 10 tisíc lidí. Státní kasu by to v takovém případě stálo v příštím roce čtyři miliardy korun.

Pavel podepsal novelu zákona o důchodovém pojištění s jistými výhradami až v pátek 1. září. Vládní koalice si původně přála, aby parlamentem schválené změny platily už od začátku devátého kalendářního měsíce.

Ministr ve vysílání konstatoval, že se na prezidenta za jeho váhání nezlobí. "Novela nabyla účinnosti o měsíc později, ale je tam to klíčové. Že napravuje některé nejasnosti a nespravedlnosti. Navyšovány byly vyšší důchody na úkor těch nižších," konstatoval.

Šéf lidovců podotkl, že se s hlavou státu sešel dva dny před podpisem novely a během jednání zodpovídal nejrůznější otázky. "Odcházel jsem s tím, že nad tím bude přemýšlet. Neměl jsem finální rozhodnutí," dodal.

Jurečkovo ministerstvo práce a sociálních věcí už v sobotu reagovalo na některé Pavlovy výtky. "MPSV si velmi váží skutečnosti, že prezident republiky zákon podepsal a stejně jako vláda podporuje úsilí snížit budoucí deficit mezi příjmy z pojistného a výdaji na důchody," zdůraznil úřad.

Témata:  Marian Jurečka důchody Petr Pavel

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy