Další úpravy pravidel, která se změnila třikrát v posledních čtyřech dnech, do zářijového začátku jejich platnosti nepředpokládá. Odpovědi na otázku, zda má ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jeho důvěru, se vyhnul.

Zatím poslední změnu pravidel pro nošení roušek oznámil ministr Vojtěch dnes odpoledne po jednání s Babišem. Zakrývání nosu a úst nebude na rozdíl od předchozí verze povinné ve školách, obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Roušky tak lidé budou muset mít v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a u říjnových krajských a senátních voleb.

Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, řekl na dnešní tiskové konferenci Vojtěch. Opoziční poslanci mluví o cirkusu a amatérismu, zástupci dotčených škol, obchodů a restaurací o zmatku, chaosu a vyvolávání strachu a paniky.

"Není to ideální samozřejmě," řekl Babiš o komunikaci směrem k veřejnosti. Nejasnou komunikaci přiřkl ministrovi zdravotnictví. "Pan ministr má samozřejmě velice těžkou roli," řekl premiér na otázku, zda má Vojtěch jeho důvěru. Ministr podle něj zjistil, že tři jeho týmy, klinický, laboratorní a epidemiologický, mají na pravidla pro roušky rozdílné názory. Odmítl tvrzení, že má ve věci poslední slovo. "Samozřejmě vnímáme, co lidi říkají," uvedl Babiš. Poslední změny podle něj přišly "ještě včas", když do 1. září zbývá ještě 12 dní. Nepředpokládá, že budou nějaké změny po dalším jednání expertního týmu 28. srpna.

Česko je podle Babiše v jiné situaci než za první vlny koronaviru na jaře, poukázal na nynější menší počty hospitalizovaných s nemocí covid-19, Česko je na tom podle něj dobře s úmrtností. "Mám zájem, aby se náš život vrátil do původních kolejí, abychom nezničili společenský, kulturní, sportovní život," řekl. Česko si podle něj nemůže dovolit další ekonomické dopady kvůli koronaviru.

Vojtěch dnes uvedl, že pondělního jednání Rady vlády pro zdravotní rizika se účastnil i Babiš a na opatřeních proti koronaviru, která ministr v pondělí oznámil, byla na zasedání obecně shoda. Po jednání rady Vojtěch v pondělí řekl, že od 1. září budou v Česku roušky povinné ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. Pravidla pak ve středu upřesnilo mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. "Nikdo mě neinformoval o tom, že ve středu vyjde zase nějaký návrh, který zavádí roušky v službách a obchodech, o tom nebyla řeč," řekl dnes Babiš v ČT k pondělnímu jednání rady.