Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bartošek chápe, že Fiala váhal s podpisem pod některá vyznamenání. Zmínil Janstu

Jan Bartošek
Jan Bartošek
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) rozumí tomu, že pro premiéra Petra Fialu (ODS) bylo v některých případech těžké spolupodepsat vyznamenání. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News zmínil předsedu České unie sportu a právníka Miroslava Janstu, který je jedním z obžalovaných v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi.

Fiala v pátek dopoledne uvedl, že pro něj bylo těžké spolupodepsat předání státního vyznamenání některým lidem, jež prezident Miloš Zeman ocenění večer udělil. Řada osobností, které se prezident rozhodl ocenit, si ale podle ministerského předsedy zaslouží úctu a jejich vyznamenání je nesporné.

"Rozumím tomu, že pan premiér v některých případech váhal, jestliže je někdo trestně stíhán, byl vyšetřován a následně byl odměněn," poznamenal Bartošek. "Mohlo se počkat, jak dopadne vyšetřování, protože to potom v některých ohledech relativizuje vyznamenání," dodal první místopředseda KDU-ČSL.

To, že Fiala ocenění spolupodepsal, nepovažuje za alibismus. Premiér podle něj musí komunikovat a nacházet řešení s dalšími ústavními činiteli. Bartošek je přesvědčen o tom, že kdyby Fiala měl s někým zásadní vnitřní rozpor, tak vyznamenání nekontrasignuje.

Pozvání na páteční ceremoniál neobdrželi například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo Miloš Vystrčil (ODS), jenž by měl pokračovat jako předseda Senátu. Někteří další politici a zástupci veřejných institucí na Hrad nedorazili kvůli pracovním povinnostem nebo právě kvůli selektivnímu výběru hostů.

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) v první hodině pořadu uvedl, že Zeman mohl mít více nadhledu a měl pozvat všechny ústavní činitele. Odmítnutí pozvánek jinými politiky považuje za akt hysterie. Jeho kolega z vedení dolní komory Jan Skopeček (ODS) míní, že státní svátek a ceremoniál předávání vyznamenání není osobní událostí prezidenta. Také podle něj Zeman měl pozvánku rozeslat všem, odmítání pozvánek také nepovažuje za šťastné. V případě, že se někdo rozhodl nepřijít, tak si z toho podle Skopečka neměl dělat PR akci.

Bartošek se nezúčastnil mimo jiné kvůli nepozvání předsedkyně dolní komory, hlavně ale kvůli Zemanovu chování v kauze Vrbětice. Prezidentovo vyjadřování v té době považoval více jako propagaci Ruska, než jako stanovisko nezávislého prezidenta.

Poslankyně SPD Karla Maříková v CNN Prima News uvedla, že nezúčastnila ceremoniálu mimo jiné kvůli ocenění ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zeman mu udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva.

Při svém posledním slavnostním předávání vyznamenání na Pražském hradě Zeman ocenil největší počet osobností za své desetileté funkční období. Řády a medaile od něj obdrželo 78 mužů a žen. Mezi nimi byli například příslušníci legendární odbojové organizace Tři králové, zpěvačka Hana Zagorová, hudebník Miroslav Žbirka nebo bývalá manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana rozená Zelníčková.

Témata:  Jan Bartošek Petr Fiala Miloš Zeman státní vyznamenání

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 21:50

Po izraelských náletech v Jemenu je zraněno nejméně 80 lidí

Při izraelských náletech, které v sobotu zasáhly jemenské přístavní město Hudajdá, bylo zraněno nejméně 80 lidí. Uvedl to server Wall Street Journal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy