Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bitva o Hrad začíná: Jde o víc, než jen o jméno nového prezidenta!

Pražský hrad
Pražský hrad
Foto: Mediafax

Přestože do konce prezidentského mandátu prezidenta Miloše Zemana zbývají ještě tři a půl roku, první kandidáti v klání o Pražský hrad už se hlásí. V boji o nového prezidenta však nepůjde jen o nové jméno v prezidentském úřadě.

Jako první, kdo dal vědět o tom, že by se rád o prezidentství ucházel, byl generál Petr Pavel. Bylo to věru zatím jen od zkušeného vojáka sondování terénu. Kandidoval by prý až potom, co by se nenašel jiný vhodný kandidát a ostatní uchazeči by byli až moc pročínští a proruští. Teprve poté by on jako blanický rytíř vyrazil na zteč. 

Dalším, který se cítí vstoupit do lítého boje, je Michael Kocáb. A poté už se zájemci začali rojit. Mnozí by to zkusili znovu jako Jiří Drahoš nebo Pavel Fischer. O jiných jako o Lence Bradáčové, Josefu Středulovi či dokonce samotném Andreji Babišovi se spíše více než méně spekuluje.

Mnozí kalkulují se špatným zdravím prezidenta Miloše Zemana a s tím, že budou předčasné prezidentské volby. Jedná se však o sázku na nejistotu. Zeman sám o své rezignaci nemluví, a když tak především jen velmi opovržlivé, o těch, kteří v souvislosti s ním o ni mluví. Je nepochybné, že se nejen on sám, ale i jeho nejbližší spolupracovníci a okolí, bude snažit udržet na Hradě do posledního dne.

Hlásit se o úřad v takováto situaci, a především v tak dlouhé době před regulérní volbou, je velmi riskantní a ošidné. Stačí si vzpomenout na první přímou prezidentskou volbu v roce 2013. První, kdo se do boje o Hrad přihlásil už v únoru 2011 byl Jan Fischer. A dlouho to skutečně vypadalo, že bude usínat v sídle českých králů.

Jenže brzy naskočila únava materiálu. Když vstoupil do boje zkušený politik Miloš Zeman, na kterého v několika debatách Fischer prostě neměl, a konzervativci Karlu Schwarzenbergovi šikovní kreativci nasadili punkové číro, byl konec všech nadějí. Podporovatelů a procent preferencí začalo ubývat a Fischer mohl být rád za pěkné třetí místo v prvním kole, které mu ovšem velkou radost nepřineslo. To se může stát i jeho nástupcům, kteří již dnes svolávají své šiky do boje.

Začíná ovšem i jiný boj, který naplno propukne až po volbách. Bude se hrát o to, zda zachovat přímou volbu prezidenta. Mnozí politici a politické strany – a paradoxně často ty, které přímou volbu prosadily, dnes dávají jasně najevo, že by ji nejraději zrušily, a vrátily se ke staré osvědčené volbě ve Vladislavském sálu. Problém je podle nich v nedůstojné kampani, kterou přímá volba provází. Samozřejmě mnohé spíše hněte výsledek přímé volby a osobnost, která z nich vyšla jako vítězná. Navíc Senát, který v nepřímé volbě hrál důležitou roli, přišel o velký kus důvodu ke své existenci. 

Pokud si vzpomeneme na poslední nepřímou prezidentskou volbu roku 2008, v níž uspěl Václav Klaus, bylo to divadlo více než nedůstojné pro demokracii. Zákonodárcům kdosi posílal kulky, dvě poslankyně náhle před volbou onemocněly a nebyly k nalezení. Nadávky, výhrůžky a výčitky ze všech stran jen létaly. Vše zazdil ministr Ivan Langr nesmrtelným varováním, že za to „půjde někdo bručet“. Po hříchu se tak nestalo.

Lidská paměť je vratká a toto z ní s dobou vyvanulo. I o tomto bude však další volba prezidenta, která se bude konat nejpozději v roce 2023. Osobnost nového prezidenta bude muset počítat s tím, že může iniciovat horečnou aktivitu příznivců zrušení přímé volby prezidenta a návrat do Vladislavského sálu. To, jak a kdo tomuto tlaku bude čelit, je ve hvězdách. Už dnes je ovšem potřeba si uvědomit, že i tato politická hra se dnes pomalu rozjíždí.   

Témata:  Miloš Zeman politici Pavel Fischer Jiří Drahoš Senát Parlamentu České republiky Pražský Hrad Česká republika

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.