Při předchozí aktualizaci zachycující stav k 22. září byla červená pouze Praha, 58 okresů bylo oranžových a 18 zelených. Regionů s nižším rizikem nákazy tak zůstal stejný počet. V okresech, jež jsou na mapě označeny červenou nebo oranžovou barvou, se podle opatření ministerstva zdravotnictví mají v pondělí na dva týdny uzavřít střední školy.

"V Praze stále pokračuje negativní trend onemocnění covid-19. Denní průměrný přírůstek za poslední týden činní 430 případů, tj. 32 případů na 100.000 obyvatel. Neměnné zůstává, že pozitivní případy jsou tvořené zejména mladší generací. Pozitivní případy souvisí také především se školami a školními aktivitami spojenými s trávením volného času," uvedla v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Zelenou barvu mají na semaforu okresy České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Domažlice, Jablonec nad Nisou, Semily, Jičín, Trutnov, Žďár nad Sázavou, Jeseník, Bruntál, Tachov, Louny, Česká Lípa a Rychnov nad Kněžnou.

Prymula už dříve řekl, že mapa bude brzy jednobarevná, čímž by pozbývalo její další publikování smysl. Minulý týden novinářům řekl, že v nejbližší době bude semafor minimálně celý oranžový s některými červenými regiony, může se ale stát, že zčervená celý.

Mapa se obvykle zveřejňuje každý pátek. Vzhledem k tomu, že nová opatření budou od pondělí platit po dobu dvou týdnů, bude aktualizovaný semafor zřejmě vydán také až po 14 dnech. "Abychom byli schopni harmonizovat opatření a nedělali chaos v opatřeních, která jsou v podstatě na úrovni regionů," řekl Prymula.

Kromě uzavření středních škol v rizikových regionech mají být od pondělí na dva týdny zakázány hromadné akce ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20. V restauracích nově bude moci u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.