Česko chce nahradit vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Ministerstvo zahraničí dnes oznámilo na twitteru, že už byla podána kandidatura. UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě, a zabývá se případy porušování těchto práv.
Valné shromáždění OSN schválilo 7. dubna přerušení ruského členství v UNHRC ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině ruskými vojáky.
Ruské členství v radě bylo aktuálně ve druhém roce obvyklého tříletého období. Vyloučení Ruska podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo. Nesouhlas s tímto krokem vyjádřily třeba Čína a Írán. Pozastavení ruského členství prosazovala společně s USA a Ukrajinou i Evropská unie. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja před hlasováním uvedl, že činy, které na Ukrajině páchají ruští vojáci, lze označit za válečné zločiny a genocidu.
"Rusko musí nést odpovědnost za agresi, lidské utrpení a ničení na Ukrajině. Proto bylo pozastaveno jeho členství v Radě OSN pro lidská práva," uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí. "Česko chce Rusko v radě nahradit, kandidaturu jsme právě podali. Podpora lidských práv je prioritou české vlády," oznámil úřad.
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Přibývá indicií o páchání válečných zločinů na Ukrajině, uvedl dnes Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR). Ruské ozbrojené síly podle úřadu bez rozlišování cílů bombardují obydlené oblasti, a zabíjejí tak civilisty a ničí nemocnice, školy a další civilní objekty. Dorazily také stovky zpráv o svévolném zabíjení a sexuálním násilí. Takové skutky lze podle OHCHR označit za válečné zločiny.
Vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že dozoruje trestní řízení, které zahájily české policejní orgány včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jeho cílem je zajistit důkazy o válečných zločinech probíhající války na Ukrajině prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky.
"Předmětem prověřování jsou jednání, která podle prvotních informací vykazují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války, nebo jiných ozbrojených konfliktů, tedy především vykazuje znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami," uvedlo Vrchní státní zastupitelství.
Související
17. listopadu 2024 12:35
16. listopadu 2024 9:55
9. listopadu 2024 11:04
27. října 2024 8:37
26. srpna 2024 9:13
20. srpna 2024 16:12