Podle ministryně obrany Jany Černochové je obranná smlouva s USA důležitou bezpečnostní zárukou pro Českou republiku, zvláště v souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině, uvedla během jednání ve Sněmovně. Vládní představitelé i opoziční zástupci zdůrazňovali, že smlouva neznamená trvalou přítomnost amerických vojáků ani výstavbu základen ozbrojených sil USA v Česku. O přítomnosti amerických vojáků na českém území by vždy musel rozhodovat Parlament.
Kritika smlouvy přicházela především od opozičního hnutí SPD, které smlouvu považovalo za dohodu o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice a označovalo ji za jednostranně výhodnou pro Spojené státy a Česko jako podřízenou stranu. Opoziční hnutí Tomia Okamury požadovalo schválení smlouvy v celostátním referendu a odmítalo vznik americké základny v Česku.
Podobnou obrannou smlouvu s USA má většina zemí NATO, a Česká republika tak dohání země Východní Evropy, které ji ještě neměly. Dohoda pokrývá různé aspekty týkající se případné přítomnosti amerických vojáků v Česku a spolupráce mezi americkými a českými ozbrojenými silami na českém území.
Zaměřuje se na právní postavení amerických vojáků, ochranu životního prostředí, provoz motorových vozidel amerických vojáků a jejich rodin, postavení dodavatelů amerických ozbrojených sil, osvobození amerických vojáků od daní a cel v ČR a také na seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci americké ozbrojené síly využívat za předem dohodnutých podmínek.