Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko dokončilo proces ratifikace smlouvy o obranné spolupráci s USA

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Česká republika podle informací Hradu dokončila proces ratifikace smlouvy o obranné spolupráci se Spojenými státy. Prezident Petr Pavel podepsal dohodu, která však ještě musí být spolupodepsána premiérem Petrem Fialou. Tato smlouva podléhala parlamentnímu schvalování, při kterém se objevily protesty proti přítomnosti amerických vojáků na českém území. Nicméně obě komory, Senát i Sněmovna, dokument podpořily značnou většinou hlasů.

Podle ministryně obrany Jany Černochové je obranná smlouva s USA důležitou bezpečnostní zárukou pro Českou republiku, zvláště v souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině, uvedla během jednání ve Sněmovně. Vládní představitelé i opoziční zástupci zdůrazňovali, že smlouva neznamená trvalou přítomnost amerických vojáků ani výstavbu základen ozbrojených sil USA v Česku. O přítomnosti amerických vojáků na českém území by vždy musel rozhodovat Parlament.

Kritika smlouvy přicházela především od opozičního hnutí SPD, které smlouvu považovalo za dohodu o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice a označovalo ji za jednostranně výhodnou pro Spojené státy a Česko jako podřízenou stranu. Opoziční hnutí Tomia Okamury požadovalo schválení smlouvy v celostátním referendu a odmítalo vznik americké základny v Česku.

Podobnou obrannou smlouvu s USA má většina zemí NATO, a Česká republika tak dohání země Východní Evropy, které ji ještě neměly. Dohoda pokrývá různé aspekty týkající se případné přítomnosti amerických vojáků v Česku a spolupráce mezi americkými a českými ozbrojenými silami na českém území.

Zaměřuje se na právní postavení amerických vojáků, ochranu životního prostředí, provoz motorových vozidel amerických vojáků a jejich rodin, postavení dodavatelů amerických ozbrojených sil, osvobození amerických vojáků od daní a cel v ČR a také na seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci americké ozbrojené síly využívat za předem dohodnutých podmínek.

Témata:  USA Česká republika Petr Pavel

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy