reklama

Pod dopisem jsou kromě Babiše podepsáni dánská premiérka Metter Frederiksenová, rakouský kancléř Sebastian Kurz a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Rakouský kancléř v pondělí uvedl, že Rakousko bude společně s Řeckem a Dánskem tlačit na urychlené schválení vakcíny proti covidu-19 od britské firmy AstraZeneca agenturou EMA. Šéf rakouské vlády hovořil o společném úsilí trojice zemí den poté, co ohlásil prodloužení uzávěry Rakouska nejméně do 7. února.

EMA minulý týden oznámila, že obdržela žádost o podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 vyvinutou ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity a že ji tento měsíc urychleně posoudí. S vakcínou od AstraZeneca počítá i česká očkovací strategie.

Česko se nyní potýká s krácením dodávek očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech. Tento týden se proti původní domluvě snížily asi o 85 procent, má tak přijít o 13.650 dávek méně. Babiš dnes nejprve řekl, že stát zatím o dodávkách v dalších týdnech nemá informace, poté ale v České televizi uvedl, že následující tři týdny mají být kráceny původně naplánované dodávky v průměru o 30 procent a že má přijít až o 80.000 dávek méně.

Česko má podle Babiše objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se už očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Ta počítá s aplikací pouze jedné dávky a měla by na světový trh přijít v březnu.

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince. Do úterního poledne bylo podáno téměř 130.000 vakcín. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je naočkováno 1,3 procenta populace. V lednu se má podle něj očkovat 346.625 lidí, v únoru 271.600 lidí a v březnu 662.400 osob.

reklama