V souvislosti s pomocí Ukrajině, která čtyři měsíce čelí agresi z Ruska, ministerstvo informovalo, že prostřednictvím programu Medevac zajistilo zdravotní péči v Česku rok a půl staré holčičce s těžkými popáleninami a ukrajinskému hasiči, který přišel o nohu po stoupnutí na minu. Prostřednictvím tohoto programu ministerstvo také na Ukrajinu posílá zdravotnický materiálu podle požadavků tamních nemocnic.

Dar z rozpočtu ministerstva vnitra je určen na aktivity UNHCR pro vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině, kterým pomáhá se zajištěním přístřeší. V důsledku války přišlo o střechu nad hlavou a pohybuje se na území vlasti 7,7 milionu lidí. Dalších osm milionů Ukrajinců v zemi se nachází v kritické humanitární situaci způsobené poničenou infrastrukturou – například přerušením dodávek vody, elektřiny a topení či nedostupností zdravotní péče.

Ministerstvo vnitra už poskytlo dary Mezinárodnímu výboru Červeného kříže na podporu zdravotní péče na Ukrajině, Dětskému fondu OSN na podporu ukrajinských dětí, Světovému potravinovému programu na zajištění potravin pro vysídlené a nejvíce postižené obyvatele Ukrajiny a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na podporu přijímacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky v Moldavsku.

O české pomoci ukrajinským uprchlíkům po ruské vojenské invazi a o humanitární pomoci přímo na Ukrajin hovořil dnes v Praze ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Filippem Grandim. Grandi po dnešním jednáním poděkoval před novináři vládě a obyvatelům za mimořádnou velkorysost. Od začátku války evropské země přijaly 5,2 milionu uprchlíků z Ukrajiny. V Evropské unii se jich nejvíce zaregistrovalo v Polsku, Německu a v České republice.

Česko dosud vydalo zvláštní víza vice než 382.600 běžencům. Podle posledního odhadu úřadů je v České republice asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet ale nelze určit, část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.

reklama