reklama

Ministr také novinářům po dnešním jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí, které se zúčastnili také zástupci armády a ministerstva obrany, řekl, že čeští občané, kteří se nacházeli v Afghánistánu a o kterých ministerstvo zahraničí ví, jsou v bezpečí. Dodal, že nadále samozřejmě platí důrazné doporučení do země necestovat.

Po stažení většiny koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo řadu správních center a ovládá více než polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Dnes ráno povstalci zahájili útok na Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, které dosud jako jedno ze tří velkých měst kontroluje afghánská vláda. Západní země kvůli situaci evakuují své občany a omezují činnost svých ambasád.

Krizový štáb zasedal v Černínském paláci od 11:00. Podle Kulhánka skutečnost jeho svolání na víkend ukazuje, jak závažná situace v Afghánistánu je. Jasně se podle něj ukazuje, že nedávným vývojem byli zaskočeni všichni spojenci. Dodal, že se situace překotně a negativně vyvíjela i během dopoledního jednání.

Ministr mluvil i s českým velvyslancem v Kábulu Jiřím Balounem. "Na základě jeho doporučení a informací, které jsme obdrželi od spojenců, jsem musel rozhodnout o okamžitém stažení našich diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu," řekl. Zajištění bezpečnosti dvou pracovníků MZV označil za primární úkol. Kolem 14:30 řekl, že aktuálně jsou přemísťováni na letiště pod ochranou Vojenské policie. Ta má v Afghánistánu jednotku KAMBA, která má ochranu českého zastupitelského úřadu na starosti.

Kulhánek řekl, že vzhledem k dynamickému vývoji požádal Babiše o svolání bezpečnostní rady státu. Dodal, že vzhledem k potřebě zajištění bezpečnosti českých diplomatů nemůže být konkrétnější. Tisková konference se konala bez dotazů.

O otázce pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali českým vojákům a kterým hrozí od Tálibánu smrt, se Kulhánek nezmínil. Za pomalý postup při jejich záchraně je vláda v posledních dnech kritizována.

reklama