Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští politici vnímají Finsko jako silného spojence v rámci NATO

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Za historickou chvíli pro bezpečnost Evropy označil dnes finský vstup do Severoatlantické aliance český premiér Petr Fiala. Ministr zahraničí Jan Lipavský novinářům v bruselské centrále aliance řekl, že ruská agrese na Ukrajině skandinávské zemi ukázala, že neutralita jí bezpečnost nepřinese. Finsko podle něj bude silným spojencem a jeho členství v NATO může prospět jak Helsinkám, tak celé Evropě.

Finsko se dnes stalo 31. členem aliance, kam se rozhodlo vstoupit v obavách z ruské agrese na Ukrajině.

"Plně rozumím Finsku, které má velice silnou armádu, výdaje na obranu čtyři procenta HDP (hrubého domácího produktu), je to velmi silný spojenec," prohlásil Lipavský krátce před začátkem ceremoniálu završujícího finské přijetí. Většina zemí NATO včetně Česka zatím nedosahuje společného cíle vydávat na obranu dvě procenta HDP, Praha toho plánuje docílit příští rok.

Také podle Fialy bude Finsko velkou posilou pro vojenský obranný blok. "Doufám, že Maďarsko a Turecko ratifikují vstup Švédska a to se také brzy stane členem NATO," napsal na twitteru český premiér. Švédsko podalo přihlášku do aliance před necelým rokem spolu s Finskem, kvůli dodatečným požadavkům Turecka týkajícím se švédského přístupu k údajným kurdským teroristům na švédském území se však zatím nedočkalo souhlasu Ankary. Podle Lipavského se bude Česko snažit vstup Švédska podporovat, není však v jeho rukou.

Témata:  Jan Lipavský Petr Fiala NATO (Severoatlantická aliance) Finsko

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.