Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR by měla dát 40 milionů na podporu bezpečnostních sil a rozvoje Afghánistánu

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Česká republika by letos měla opět poskytnout Afghánistánu 40 milionů korun na podporu tamních obranných a bezpečnostních sil a udržitelného rozvoje země. Materiál ministerstva zahraničí, který má ČTK k dispozici, brzy projedná vláda. Stejnou pomoc poskytovalo Česko v letech 2018 až 2020, o čemž kabinet rozhodl už v roce 2016.

Česká diplomacie chce nyní podporu rozvoje a stabilizace Afghánistánu prodloužit do roku 2024, v každém roce by se ale ad hoc o příspěvcích rozhodovalo po analýze politicko-bezpečnostního vývoje v zemi.

Výše poskytnuté částky se bude též odvíjet od peněz schválených na zahraniční rozvojovou spolupráci pro konkrétní roky. Prostředky totiž budou hrazeny právě z rozpočtu na zahraniční rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc.

Polovina z navrhovaných 40 milionů pro letošní rok je určena pro Afghánský rekonstrukční svěřenecký fond (ARTF), který je pod přímým dohledem Světové banky. Peníze by měly jít na zemědělství, rozvoj venkova a vzdělávání. Fond, se kterým ČR spolupracuje od roku 2014, se soustředí především na posilování soběstačnosti afghánské společnosti, včetně tvorby pracovních míst a možností obživy obyvatel.

Druhá polovina poslouží na podporu afghánských obranných a bezpečnostních sil. České peníze přispívají k plnění spojeneckých závazků. Část těchto zdrojů půjde i na pokrytí bezpečnosti v Kábulu, což souvisí i s bezpečností diplomatických misí včetně českého velvyslanectví v Kábulu.

Na konci června se do České republiky vrátilo posledních 12 českých vojáků z alianční mise v Afghánistánu. Mise se od roku 2002 účastnilo na 11.500 českých vojáků, 14 jich zahynulo.

Témata:  Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy