reklama

Od začátku března se v zemi nakazilo 27.560 lidí. Počet aktuálně nakažených přesáhl 8100, což je také dosavadní maximum. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Od půlky srpna ale zvolna přibývá hospitalizovaných i nemocných ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Přes 19.000 pozitivně testovaných se už z nákazy za půl roku trvání epidemie vyléčilo, 431 lidí s covidem během půl roku zemřelo. V nemocnicích je podle posledních údajů 197 pacientů, což je asi 2,5 procenta z momentálně nakažených, zatímco například na přelomu dubna a května se se tento podíl pohyboval kolem deseti procent. Intenzivní péči nyní vyžaduje 50 pacientů s covidem, zatímco koncem srpna bylo ve vážném stavu okolo 35 pacientů.

Počty nakažených výrazně rostou od 1. září, dosavadní maximum bylo tento týden překonáno čtyřikrát za sebou. V úterý, první zářijový den, přibylo 504 nových případů covidu, čímž se vyrovnal stávající rekord z 21. srpna. V dalších dvou dnech přesáhl denní přírůstek infikovaných hranici 600 a v pátek se přiblížil osmi stovkám.

Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním. Od úterý do čtvrtka se denní počet testů pohyboval kolem 11.000, v pátek laboratoře zpracovaly víc než 12.500 vzorků. Podíl potvrzených případů mezi testovanými se v posledních dvou dnech pohybuje nad hranicí šesti procent. O víkendech a volných dnech bývá pravidelně méně testů, tedy i méně odhalených nákaz. Celkové údaje za dnešek zveřejní ministerstvo v noci.

Česká republika má v těchto dnech nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Od 1. září se v celé zemi znovu rozšířila povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech, například ve veřejné dopravě či úřadech. Další zpřísnění čeká v následujících dvou týdnech Prahu, kde podle ministerstva zdravotnictví začíná komunitní přenos.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel skoro 95 nových případů covidu-19. Zhruba sedm desítek nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden eviduje okres Beroun a Praha.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek zveřejnilo aktualizovanou mapu okresů podle míry rizika nákazy, takzvaný semafor. Praha zůstala na druhém oranžovém stupni rizika ze tří, podle ministerstva zdravotnictví je nejvýznamnějším lokálním ohniskem v Česku. V zeleném stupni je aktuálně deset okresů, zejména ve středních Čechách kolem Prahy a také na jižní Moravě.

Loading...

72 komentářů (Poslední 07.09. 17:55) Napište svůj názor

reklama