Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Devět prezidentů, včetně Zemana a Čaputové, odmítlo ruskou anexi

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení odmítlo ruskou anexi ukrajinských území a vyzvalo další členské státy Severoatlantické aliance k "podstatnému zvýšení" vojenské pomoci Ukrajině. "Neuznáváme a nikdy neuznáme snahy Ruské federace o anexi jakékoliv části ukrajinského území," praví se v prohlášení, které zveřejnila kancelář slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

"Nemůžeme mlčet tváří tvář očividnému porušování mezinárodního práva Ruskou federací a proto vydáváme následující prohlášení: Potvrzujeme podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny," praví se v dokumentu. Prezidenti devíti členských států Severoatlantické aliance také vyjádřili podporu rozhodnutí bukurešťského summitu NATO z roku 2008 ohledně budoucího členství Ukrajiny v alianci.

"Podporujeme Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi, žádáme, aby se Rusko okamžitě stáhlo ze všech okupovaných území a vyzýváme všechny spojence k podstatnému zvýšení vojenské pomoci Ukrajině. Všichni, kteří páchají zločiny agrese, musí být povoláni k odpovědnosti a čelit spravedlnosti," píše se v prohlášení, které kromě Zemana a Čaputové podepsali také prezidenti Estonska, Litvy, Lotyšska, Severní Makedonie, Černé Hory, Polska a Rumunska.

Ruský prezident Vladimir Putin, na jehož rozkaz ruská vojska koncem února vpadla na Ukrajinu, v pátek podepsal smlouvy o připojení čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů k Ruské federaci. Šéf Kremlu prohlásil, že Rusko bude anektovaná území hájit "všemi dostupnými prostředky". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátce poté sdělil, že Kyjev nebude s Ruskem jednat, dokud bude v jeho čele Putin, a oznámil, že Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Západní představitelé anexi odmítli jako nelegální a odsoudili ji. Prezident Miloš Zeman odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a ruskou krádež ukrajinského území; anexe podle něj nesmí být a nebude uznána, uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Témata:  Miloš Zeman Zuzana Čaputová válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2026 19:41

Martin Zounar varoval fanoušky před podvodníky, kteří herce zneužili

Internet je podivuhodné místo, kde to ani známé osobnosti nemají mnohdy jednoduché. Martin Zounar o tom v těchto dnech ví své, protože se objevil článek, který s realitou nemá nic společného. Známého herce to pochopitelně dost naštvalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pavel Novotný

Pavel Novotný byl na ulici napaden politikem z hnutí Stačilo!

Pavel Novotný, bývalý starosta pražských Řeporyjí a nedávno navrátivší se člen ODS, se stal terčem verbálního i fyzického útoku. K incidentu došlo před restaurací v jedné z pražských pasáží, kde na něj počkali dva muži. Podle videozáznamu, který v pátek zaplavil sociální sítě, byl hlavním agresorem Marek Cavali, politik spojený s hnutím Stačilo!, za které v minulosti neúspěšně kandidoval v Ústeckém kraji.