Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dusno ve Středočeském kraji. Zazněla výzva k rezignaci Jermanové, ta jen odsekla...

Jaroslava Jermanová
Jaroslava Jermanová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Středočeští záchranáři měli na počátku pandemie koronaviru minimální rezervy v zásobách ochranných pomůcek, nestalo se však, že by někdo ze zdravotníků neměl možnost se k nim dostat. Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. Informace o chybějících rouškách a respirátorech na stanici v Zdibech podle něj vznikly zřejmě omylem.

Záchranářka Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise napsala, že na jejím stanovišti ve Zdibech byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá a podal kvůli informacím v listu Náš region, který vyjádření Brožové zveřejnil, trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Opozice to kritizuje, podle ní šlo o zastrašování a aroganci.

"Jestliže ve Zdibech neměli prostředky, my jsme to skutečně nemohli vědět, proto jsme je tam nevezli. Nicméně tam zřejmě došlo k omylu, kdy paní staniční sestra ze Zdib neměla jenom tři obleky a jeden respirátor. Tam byly tři kompletní balíčky pro vysoce rizikové nákazy, v každém balíčku jsou dva respirátory, je tam oblek, jsou tam rukavice a jsou tam brýle," uvedl Houdek. O dobré ochraně záchranářů podle něj hovoří i fakt, že za celou dobu se covidem-19 nakazili pouze dva zaměstnanci záchranné služby, ani v jednom případě se tak nestalo při výkonu zaměstnání.

Brožová dnes ČTK řekla, že Houdek má pravdu v tom, že balíček je vybaven dvěma respirátory, a to jedním pro pacienta a jedním pro záchranáře. Kdyby si z něj záchranáři respirátory vzali, tak se podle Brožové vystaví problémům při budoucím použití balíčku. "V okamžiku, kdy potřebujete jet k vysoce rizikovému pacientovi, tak ho použijete, a ne že budete rozbalovat balíček, který už je vybrakovaný a je bez respirátoru. To by ten balíček potom postrádal smysl," dodala.

Podle Houdka se skutečně "žilo ze dne na den a z hodiny na hodinu". "Měli jsme zásoby třeba pouze na 24 hodin, ale vždy, když bylo potřeba a avizovali jsme takovouhle situaci, tak jsme pomoc od kraje skutečně dostali," tvrdí Houdek. Záchranářům podle něj pomáhala i veřejnost.

"Nezakrývám, že problém s osobními ochrannými prostředky zde byl. Kdo to neví, ten obávám se, žil v nějakém krásném světě," řekl radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Problém je ale podle něj zneužíván politicky. Houdek v souvislosti s Brožovou uvedl, že zaměstnanec má hájit zájmy organizace a její dobré jméno. Slova Brožové o nedostatku ochranných prostředků ale v pořadu České televize 168 potvrdili i její kolegové z výjezdové základny středočeské záchranné služby ve Zdibech.

Opozice počínání kraje kritizuje. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o nepochopitelnou aroganci. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se hájí tím, že bylo nutné zabránit panice mezi veřejností. Zastupitel za ODS Martin Kupka namítl, že podání trestního oznámení k řešení problému nevede, protože nějaký čas trvá vyšetřování. Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob požádal hejtmanku i s přihlédnutím na předchozí mediálně sledované kauzy, aby zvážila svou rezignaci. Hejtmanka v reakci uvedla, že "by mohl začít sám u sebe" a rezignaci odmítla.

Opoziční klub STAN navrhl usnesení, že zastupitelstvo se distancuje od trestního oznámení, a navrhl poslat Brožové odškodnění 100.000 korun. Pokorná Jermanová se měla podle návrhu záchranářce také omluvit. Návrhy ale neprošly, Pokorná Jermanová se hlasování zdržela

Témata:  Jaroslava Jermanová Středočeský kraj Zdravotnická záchranná služba zdravotnické roušky Vít Rakušan Martin Kupka

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.