Středočeští záchranáři měli na počátku pandemie koronaviru minimální rezervy v zásobách ochranných pomůcek, nestalo se však, že by někdo ze zdravotníků neměl možnost se k nim dostat. Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. Informace o chybějících rouškách a respirátorech na stanici v Zdibech podle něj vznikly zřejmě omylem.
Záchranářka Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise napsala, že na jejím stanovišti ve Zdibech byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá a podal kvůli informacím v listu Náš region, který vyjádření Brožové zveřejnil, trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Opozice to kritizuje, podle ní šlo o zastrašování a aroganci.
"Jestliže ve Zdibech neměli prostředky, my jsme to skutečně nemohli vědět, proto jsme je tam nevezli. Nicméně tam zřejmě došlo k omylu, kdy paní staniční sestra ze Zdib neměla jenom tři obleky a jeden respirátor. Tam byly tři kompletní balíčky pro vysoce rizikové nákazy, v každém balíčku jsou dva respirátory, je tam oblek, jsou tam rukavice a jsou tam brýle," uvedl Houdek. O dobré ochraně záchranářů podle něj hovoří i fakt, že za celou dobu se covidem-19 nakazili pouze dva zaměstnanci záchranné služby, ani v jednom případě se tak nestalo při výkonu zaměstnání.
Brožová dnes ČTK řekla, že Houdek má pravdu v tom, že balíček je vybaven dvěma respirátory, a to jedním pro pacienta a jedním pro záchranáře. Kdyby si z něj záchranáři respirátory vzali, tak se podle Brožové vystaví problémům při budoucím použití balíčku. "V okamžiku, kdy potřebujete jet k vysoce rizikovému pacientovi, tak ho použijete, a ne že budete rozbalovat balíček, který už je vybrakovaný a je bez respirátoru. To by ten balíček potom postrádal smysl," dodala.
Podle Houdka se skutečně "žilo ze dne na den a z hodiny na hodinu". "Měli jsme zásoby třeba pouze na 24 hodin, ale vždy, když bylo potřeba a avizovali jsme takovouhle situaci, tak jsme pomoc od kraje skutečně dostali," tvrdí Houdek. Záchranářům podle něj pomáhala i veřejnost.
"Nezakrývám, že problém s osobními ochrannými prostředky zde byl. Kdo to neví, ten obávám se, žil v nějakém krásném světě," řekl radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO). Problém je ale podle něj zneužíván politicky. Houdek v souvislosti s Brožovou uvedl, že zaměstnanec má hájit zájmy organizace a její dobré jméno. Slova Brožové o nedostatku ochranných prostředků ale v pořadu České televize 168 potvrdili i její kolegové z výjezdové základny středočeské záchranné služby ve Zdibech.
Opozice počínání kraje kritizuje. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o nepochopitelnou aroganci. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se hájí tím, že bylo nutné zabránit panice mezi veřejností. Zastupitel za ODS Martin Kupka namítl, že podání trestního oznámení k řešení problému nevede, protože nějaký čas trvá vyšetřování. Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob požádal hejtmanku i s přihlédnutím na předchozí mediálně sledované kauzy, aby zvážila svou rezignaci. Hejtmanka v reakci uvedla, že "by mohl začít sám u sebe" a rezignaci odmítla.
Opoziční klub STAN navrhl usnesení, že zastupitelstvo se distancuje od trestního oznámení, a navrhl poslat Brožové odškodnění 100.000 korun. Pokorná Jermanová se měla podle návrhu záchranářce také omluvit. Návrhy ale neprošly, Pokorná Jermanová se hlasování zdržela
Témata: Jaroslava Jermanová, Středočeský kraj, Zdravotnická záchranná služba, zdravotnické roušky, Vít Rakušan , Martin Kupka
Související
22. května 2021 17:43
4. října 2020 19:20
3. října 2020 20:12
10. srpna 2020 15:47
5. června 2020 20:57
29. května 2020 22:05