Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EDUin: Vláda by měla řešit redukci učiva, nerovnosti a financování škol

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nově vznikající vláda by se ve svých prioritách pro školství měla zaměřila na redukci množství učiva ve školách, odstranění nerovností ve vzdělávání a růst podílu rozpočtu školství na hrubém domácím produktu (HDP). Doporučila to nezisková organizace EDUin. Podle ní jde o základní problémy českého vzdělávacího systému. ČTK o tom dnes informovala mluvčí společnosti Pavla Lioliasová.

O vzniku nové vlády jednají koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice Pirátů se STAN. Lidovec Marek Výborný a Petr Gazdík ze STAN, kteří se podílí na sladění programů stran pro školství, označili v pondělí ve shodě s doporučením EDUin za prioritu modernizaci učebních plánů a snížení nerovností ve vzdělávání. Shodli se rovněž, že by se měla schválit novela zákona o pedagogických pracovnících, která počítá mimo jiné s fixací platů pedagogů na 130 procentech průměrné mzdy v ČR.

Společnost EDUin připomněla, že výuka je nyní podle školní inspekce přesycena velkým množstvím učiva a k jeho redukci vyzývá i vládou schválená Strategie vzdělávání Strategie 2030+. Potíž je podle EDUin i to, že učitelé chápou nejednotně takzvané kompetence, tedy dovednosti a schopnosti, které si mají žáci ve škole osvojit. Vzdělávací plány by se proto měly upřesnit a nabízet učitelům i postupy, jak mohou dovednosti rozvíjet, uvedl EDUin.

Vláda by podle analytika EDUin Jana Zemana neměla brát ohled na čtyřleté funkční období a měla by dělat i nepopulární, ale dlouhodobě efektivní rozhodnutí ke snížení nerovností ve vzdělávání. Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že školní úspěch v ČR závisí víc než v jiných vyspělých zemích na regionu a sociálním postavení rodiny dítěte. Pro stát by přitom bylo výhodné zlepšit vzdělávání chudých žáků, protože by v budoucnu mohli přispívat víc do ekonomiky státu. "V tomto ohledu je nutné přemýšlet nad zacílenou podporou škol a žáků z komplikovaného a nepodnětného prostředí. Opatření pro snižování nerovností se projevují v dlouhodobém měřítku," řekl Zeman.

Zároveň je podle EDUin potřeba myslet na financování školství. Růst platů učitelů by podle EDUin měl držet tempo s růstem nominálních mezd v ekonomice a rozpočet na ně by se měl každý rok navyšovat asi o jedno procento kvůli nárůstu počtu žáků v důsledku demografického vývoje. Společnost upozornila, že řada pedagogů ve školách se nyní blíží důchodovému věku a investice do platů bude důležitá pro zájem o práci ve školství zhruba za pět až deset let.

EDUin doporučil, aby nová vláda usilovala o navýšení investic do resortu na průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve výši 4,6 procenta podílu HDP. "Z posledních dat z roku 2018 za ním zaostáváme o 0,5 procenta, což je opravdu velké číslo, pokud uvážíme, že se jedná o chybějící částky v řádu desítek miliard korun," dodal konzultant EDUinu Karel Gargulák.

Témata:  školství vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:10

Podzimní počasí hlásí návrat. Velká předpověď na příští týden

Listopadová zimní epizoda skončí dneškem, nejpozději zítřkem. Nadcházející týden bude ve znamení návratu podzimního počasí, přičemž nejvyšší teploty mohou dosáhnout dvouciferných hodnot. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy