Britský král Karel III. dnes jmenoval Sunaka premiérem a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak zvítězil ve vnitrostranickém klání o post nového lídra Konzervativní strany a jako šéf vlády nahradí po sedmitýdenním působení Liz Trussovou, jejíž plány na snížení daní způsobily v zemi finanční chaos.

Zeman dnes Sunakovi pogratuloval ke jmenování. "Váš mandát přichází v nelehké době, kdy svět čelí mnoha geopolitickým výzvám v čele s bezprecedentní ruskou agresí na Ukrajině a související energetickou krizí. K jejich zvládnutí potřebuje nejen Evropa, ale i celý svět, stabilní a silnou Velkou Británii," uvedl Zeman. Je si jistý, že Sunakovy zkušenosti a politická dráha jsou vynikajícím předpokladem ke zvládnutí takového úkolu.

Podle Zemana je nezbytné i nadále vytrvat v pevném a neochvějném spojenectví s Ukrajinou. "Ale zároveň bojovat i za aktuálně těžce zkoušený sociální smír v našich vlastních zemích. Nesmíme za žádnou cenu připustit ohrožení demokratických hodnot, na kterých jsou vystavěny," konstatoval.

Věří, že Sunakovo působení ve funkci premiéra přispěje i k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů Británie s Českem. "I přes nedávný odchod vaší země z EU je totiž naše vzájemná spolupráce, mimo jiné jakožto dvou členských zemí NATO, klíčová při zvládání rostoucích globálních výzev," uvedl.