Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti v Krkonoších zkoumají pravděpodobnost přežití osob pod lavinou

Laviny
Laviny
Foto: Pixabay

Detailní popis šíření dýchacích plynů v simulovaném lavinovém sněhu je cílem experimentů, které tento týden provádějí experti v Krkonoších. Poznatky mají přispět k záchraně i predikci přežití zasypaných osob, sdělil dnes ČTK Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v tiskové zprávě.

Nedávná studie realizovaná Roubíkem a jeho kolegy také prokázala, že perlit může při pokusech nahradit umělý sníh. Studii publikoval časopis Scientific Reports. Perlit je vulkanické sklo s vysokým obsahem vody, které při dosažení určité teploty výrazně zvětšuje svůj objem,

"Naší snahou je vyvrátit některé mýty, které o této problematice kolují a které ovlivňují i záchranářské postupy. V minulosti se nám podařilo uvést na pravou míru informace o významu vzduchové kapsy před dýchacími cestami zasypaného člověka pro jeho přežití," uvedl Roubík, který je vedoucím těchto výzkumů a působí na katedře biomedicínské techniky.

Nyní experti pracují na Brádlerových boudách ve výšce 1162 metrů nad mořem. "Cílem letošního bádání je detailně popsat časové a prostorové šíření dýchacích plynů v simulovaném lavinovém sněhu," sdělil Roubík. "Stanovení průměru oblasti, ze které postižený pod lavinou dýchá, včetně stanovení jeho závislosti na vlastnostech sněhu, jsou důležité pro záchranu a predikci pravděpodobnosti přežití zasypané osoby," dodal vědec. Roubík také připomněl, že první čtvrthodinu přežije zasypání sněhovou lavinou až 90 procent osob, poté však šance na přežití rapidně klesá a po dalších 15 minutách bývá naživu jen necelá třetina zasypaných lidí.

Podle Karla Sýkory z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy má výzkum difúze plynů ve sněhu přispět i k vývoji nových ochranných prostředků, které by zvyšovaly šanci na přežití pod lavinou. Sýkora je také dlouholetým instruktorem pro přesuny na sněhu a ledu v Armádě ČR.

Možné využití perlitu při studiu výměny plynů zasypané osoby pak podle Roubíka umožní i snáze, levněji a celoročně testovat ochranné lavinové pomůcky - například sněžné šnorchly a další dýchací zařízení

Na projektu spolupracují Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, Fakulta elektrotechnická ČVUT, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a Armáda ČR.

Témata:  laviny

Související

Aktuálně se děje

11:46

Marek Eben má zásadní podmínku. Bez ní má StarDance smůlu

Marek Eben, který je známý jako největší hvězda soutěže StarDance, by si mohl požádat o jakékoliv vybavení do své šatny. A to se také stalo, do šatny si nadiktoval gauč, polštář a lehkou deku. Tento skromný, avšak nezvyklý komfort získal díky své kolegyni, Tereze Kostkové.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.