Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala chce, aby ODS po volbách udržela šest primátorů a 180 starostů

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) si přeje, aby ODS udržela po komunálních volbách své pozice, a to šest primátorů a 180 starostů. Řekl to dnes novinářům při odevzdání hlasu v Brně. V Senátu chce udržet většinu pro demokratické strany a aby Miloš Vystrčil obhájil mandát a mohl být nadále předsedou Senátu. Podle Fialy by lidé měli jít k volbám a volit politiky, které znají a vidí jejich práci.

Podle Fialy bude záležet na tom, jak voliči rozdají karty. "Vůbec se netajím tím, že bych si přál vytvořit ve městech, kde to půjde, koalice na vládním půdorysu. Chceme tím bránit posilování vlivu populistů a extremistů," řekl šéf ODS. Ve vládě je koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a také STAN a Piráti.

S ohledem na současnou situaci při nárůstu cen energií uvedl, že situace je složitá. "Lidé mají obavy, ale naše vláda udělala mnoho kroků jako deštník proti drahotě, zastropování cen. Myslím, že přestože opozice chce z těchto voleb udělat referendum o vládě, je potřeba si uvědomit, že jsou to volby komunální. Lidé by měli přihlížet k tomu, koho znají, za kým vidí jeho práci a kdo jim nabízí konkrétní řešení," řekl Fiala.

Připomněl, že ODS obhajuje čtyři mandáty v Senátu. "Máme ale společný klub s TOP 09, takže obhajujeme pět mandátů. Věřím, že je nejen obhájíme, ale můžeme svoji pozici v Senátu posílit," řekl Fiala. Dodal, že by chtěl, aby Vystrčil byl nadále předsedou Senátu. Vystrčil obhajuje mandát v jihlavském volebním obvodu.

Volby do měst a obcí a třetiny Senátu začaly dnes ve 14:00. Skončí v sobotu ve 14:00. Rozhoduje se v nich o složení zastupitelstev v příštích čtyřech letech a o senátorských mandátech ve třetině volebních obvodů. Mandát senátora je na šest let.

Témata:  Komunální volby Petr Fiala ODS

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy