"Žádná svobodná společnost nemůže dlouhodobě přihlížet tomu, jak cizí služby působí na jejím území, působí způsobem, který má zanést paniku, lži mezi občany a do společnosti, a který má vést k rozvratu demokratických institucí," prohlásil Fiala. Obrana proti dezinformacím je podle něho povinnost.

Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády minulý týden zablokovalo weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly podle zdůvodnění českou národní bezpečnost. Fiala dnes řekl, že šlo o svobodné rozhodnutí správce domén. Vláda je podle něho pokládá za správné.

"Pokud žijeme v právním státě, je potřeba důkazů a soudní rozhodnutí," prohlásila ve Sněmovně Maříková. Obává se toho, že se budou "salámovou metodou" likvidovat další "nepohodlné weby". "Nikam dál to nepůjde," ujišťoval Fiala. Zdůraznil, že v Česku je demokratická společnost a svoboda slova, přičemž Maříková může beztrestně hájit weby Ruské federace.

Ve středu vláda zřídila pozici vládního zmocněnce pro média a dezinformace. Má koordinovat všechny aktivity, které se už na jednotlivých ministerstvech dějí.