Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala: Pavel jmenuje Hladíka ministrem životního prostředí 10. března

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla
Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nový prezident Petr Pavel jmenuje Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí den po své inauguraci v pátek 10. března. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s Pavlem to oznámil předseda vlády Petr Fiala (ODS). Premiér Hladíka do funkce navrhl na konci loňského roku, odmítl jej ale jmenovat dosluhující prezident Miloš Zeman. Pavel následně termín potvrdil na twitteru.

"Takto důležitá oblast nemůže zůstat bez odpovědného řízení," uvedl k termínu Hladíkova jmenování Pavel.

Za jeden z hlavních důvodů pro nejmenování Hladíka Zeman považoval to, že mu policie prohledala kancelář a zabavila počítač kvůli kauze přidělování městských bytů v Brně. Řízením ministerstva byl pověřen vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který Hladíka následně jmenoval svým náměstkem. Získal maximální rozsah kompetencí, které může ministr na svého náměstka převést.

Lidovci navrhli Hladíka jako nástupce Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) loni v říjnu. U jeho nominace setrvali i poté, co policie v brněnské kauze zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Fiala poslal návrh na Hladíkovo jmenování Zemanovi koncem roku poté, co počkal na případný posun v kauze.

Zeman měl kromě této záležitosti k Hladíkovi i další výhrady. Má podle něj nedostatečné vzdělání v oboru životního prostředí a ve stranickém tisku publikoval inzerát, kterým hledal náměstka a další spolupracovníky pro svůj budoucí tým na ministerstvu, ač ještě nebyl jmenován.

KDU-ČSL tehdy označila Zemanovo rozhodnutí Hladíka nejmenovat za protiústavní. Pokud by zbýval delší čas do konce prezidentova mandátu, trvali by lidovci na kompetenční žalobě.

Fiala se dohodl s Pavlem ohledně zahraniční politiky a na pravidelných schůzkách

Fiala se dnes domluvil se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem na budoucí koordinaci zahraniční politiky. Předseda vlády bude nadále zastupovat Česko v evropských orgánech, prezident pak na summitech Severoatlantické aliance (NATO), řekl po dnešním více než hodinovém jednání novinářům Fiala.

Fiala uvedl, že se dnes s Pavlem domlouvali na záležitostech, ve kterých je potřeba úzká spolupráce vlády a prezidenta. "Dohodli jsme se na způsobu koordinace zahraniční politiky, jak spolu budou komunikovat naše týmy a bude probíhat pravidelná debata," řekl.

Při rozdělení rolí při zastupování Česka podle Fialy nenastane žádné překvapení, premiér i prezident mají zájem zachovat dosavadní praxi a tradici. "Tedy že premiér se účastní jednání evropských orgánů, prezident se bude účastnit summitů NATO. Je důležité, abychom zahraniční politiku koordinovali po všech stránkách. Myslím, že jsme k tomu nastavili dobré mechanismy," řekl.

Fiala se s budoucím prezidentem dohodl na konání pravidelných schůzek. Praxe bude odpovídat té stávající, kdy se premiér s končícím prezidentem Milošem Zemanem setkával zhruba jednou měsíčně. "Myslím, že je to rozumná doba, abychom mohli probírat pravidelně všechny důležité věci," uvedl Fiala.

Probrali také, jak bude Pavlova prezidentská kancelář přistupovat k zasedání vlády. "Shodli jsme se na tom, že bude dobré, aby se každého jednání vlády zúčastnil pověřený zástupce prezidentské kanceláře. I v tomto směru bude pokračovat tradice, která tu byla," řekl Fiala.

Fiala respektuje, že se Pavel ke snížení valorizace vysloví až po své inauguraci

Fiala respektuje, že se prezident Petr Pavel ke snížení mimořádné valorizace důchodů vysloví až po své inauguraci, tedy po 9. březnu. Fiala to uvedl po dnešní schůzce s nastupující hlavou státu.

"Jsme přesvědčeni, že je nutné upravit červnovou valorizaci," řekl předseda vlády. Průměrný důchod se podle něj i po snížené valorizaci dostane k 20.000 korunám a jeho poměr k hrubé mzdě vzroste nad 50 procent. Zmínil i mezigenerační solidaritu. Sporný návrh dnes začali projednávat poslanci, opozice přitom chce jednání protahovat, jak to jen půjde. Senát by měl normu schvalovat 8. března.

"Bavili jsme se o tom a řekli jsme si argumenty, rozebrali situaci. Platí, že se k tomu prezident vyjádří až po své inauguraci, což respektuji," shrnul Fiala. S Pavlem jednali minulý týden o důchodech i zástupci opozice. Hnutí ANO podle exministryně financí Aleny Schillerové nabízí koalici debatu o změně valorizačního výpočtu k 1. lednu. Dnes stejně jako lídr SPD Tomio Okamura potvrdila, že rozpravu Sněmovny o současném návrhu bude opozice zdržovat.

Průměrný měsíční důchod vzroste podle novely od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

Pavel v pondělí novinářům řekl, že po jednání se zástupci vlády i opozice o návrhu diskutoval s řadou odborníků. Chystá se sledovat pozorně legislativní proces, nechce do něj zasahovat. Jako občan má pochybnosti o některých aspektech novely, na které upozorňují i odborníci.

Témata:  Petr Pavel Petr Fiala Petr Hladík

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy