Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala vyzval k tomu, aby se prezidentská kampaň vedla s ohledem na zájmy ČR

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval k tomu, aby se prezidentský volební souboj vedl s ohledem na zájmy a závazky České republiky. Česko musí být ve vlastním zájmu vnímáno jako seriózní spojenec a partner, sdělil dnes Fiala ČTK. Reagoval tak na výrok bývalého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) z nedělní debaty na České televizi (ČT), že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc.

Fiala uvedl, že jako zodpovědný politik musí znovu s veškerou naléhavostí vyzvat k tomu, aby se prezidentský volební souboj vedl s ohledem na zájmy a závazky ČR. "S ohledem na to, že Česká republika musí být - i ve vlastním zájmu - vnímána jako seriózní spojenec a partner," sdělil Fiala ČTK. Babišova slova vyvolala ohlas v zahraničí, kritizovala je také řada vládních politiků, kteří je označili za mezinárodní ostudu, hanbu, zradu či podraz.

Babiš v nedělním duelu ČT odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska či pobaltských států do těchto zemí například vojáky. "Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru," prohlásil. Dodal, že chce mír, a ne válku a že by "v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války". Později na sociálních sítích výroky korigoval s tím, že by závazky v případě napadení spojenecké země "pochopitelně dodržel".

Fiala uvedl, že rolí prezidenta má být zemi reprezentovat, nikoliv ničit její pověst a znejišťovat partnery. "Škoda, že jeden z kandidátů toto neví a nechová se tak. Věřím, že voliči to vidí a budou se rozhodovat tak, aby Česká republika měla důstojnou a odpovědnou hlavu státu," uvedl. Fiala, podobně jako další politici z vládních stran, podpořil před hlasováním vítěze prvního kola, bývalého vysokého představitele české armády Petra Pavla.

Fiala zdůraznil, že z Babišovy strany vidí jasnou snahu vtáhnout vládu a premiéra do prezidentské kampaně. "Vláda ani Petr Fiala ale na prezidenta nekandidují. Toto je prezidentská volba a pan Babiš má jiného soupeře," zdůraznil předseda vlády.

Témata:  prezidentské volby 2023 Petr Fiala

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy