reklama

Hamáček v dopisu řeckému ministrovi pro ochranu občanů Michalisi Chrisochoidisovi napsal, že už loni žádal jeho předchůdkyni o poskytnutí seznamu konkrétních dětí určených k přemístění z uprchlických táborů.

"Proto bych rád zopakoval svoji žádost o poskytnutí seznamu konkrétních 40 dětí bez doprovodu, u kterých je právně i logisticky možné jejich případné přijetí z Řecka, s cílem podrobit je bezpečnostnímu prověření ze strany českých bezpečnostních složek. Český zastupitelský úřad v Aténách je vám plně k dispozici, pokud jde o další komunikaci konkrétních dat k těmto nezletilým bez doprovodu," napsal Hamáček.

Ministr také upozornil, že Česko musí ze zákona brát ohled na nejlepší zájem dítěte, ke kterému je zapotřebí souhlasné stanovisko řeckého orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

"Česká republika by se určitě dokázala postarat o 40 syrských sirotků, pokud by se skutečně o takové sirotky jednalo. Podle oficiálních řeckých statistik se v řeckých táborech nachází primárně nezletilí z Afghánistánu a Pákistánu, přičemž drtivá většina je starší 14 let. Navíc se nejedná o sirotky, ale nezletilé bez doprovodu, kteří mají rodiče nebo příbuzné," uvedl rovněž Hamáček.

Řecko v září uvedlo, že na jeho území je zhruba 2500 dětí bez doprovodu, které jsou rozmístěny v různých uprchlických táborech. Vyzvalo unijní země, aby tyto děti přijaly. Tento týden sdružení Pražské matky vyzvalo Hamáčka, aby okamžitě podnikl kroky k přijetí sirotků z uprchlických táborů v Řecku. K jednání s Aténami ministra vyzvalo rovněž zhruba 500 osobností v otevřeném dopise.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemích. Zmínil pak plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt nyní informoval o tom, že se záměr neuskuteční.