Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hasiči se zaměřují na několik drobných ohnisek u Pravčické brány a Bouřňáku

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Foto: HZS Ústeckého kraje

Hasiči v Českém Švýcarsku, kde šestnáctý den hoří, se dnes ráno zaměřovali na několik jednotlivých ohnisek v oblasti Pravčické brány a Bouřňáku. Noc byla klidná. Na průzkum vyrazily drony s termokamerami, o strategii pro dnešní den rozhodne dopoledne velicí štáb. Novinářům to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Letadla Canadair z Itálie dnes ráno odletěla zpět do své domoviny. Hasičům se o víkendu dařilo likvidovat ohniska, k čemuž podle nich výrazně přispěla právě italská letadla. Kavka ČTK řekl, že speciály nenahradí žádná nová technika. V tuto chvíli si hasiči vystačí s vrtulníky.

V národním parku stále zasahuje okolo 1000 hasičů , z toho je 450 dobrovolných, 430 profesionálních a zbytek tvoří podpůrný personál. Zhruba 700 hasičů je z jiných krajů a 300 z místních sborů v Ústeckém kraji. Oheň zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů, teď je menší než 390 hektarů.

Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár v národním parku České Švýcarsko do konce týdne. Některé sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli správě národního parku předat dříve.

Témata:  požár lesa u Hřenska

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.