Vědecká zjištění ukázala, že proti covidu-19 pomáhá vedle očkování také nošení roušek a respirátorů, uvedl Válek. "My také doporučujeme nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a v tomto smyslu odešel dopis hlavní hygieničky. Doporučujeme je v ústavech sociální péče a v tomto smyslu odejde dopis hlavní hygieničky. A samozřejmě je doporučujeme v hromadné dopravě především všem těm, kteří jsou riziková skupina, nebo kteří mají jakékoliv příznaky nachlazení," řekl ministr. Dodal, že roušky a respirátory chrání před všemi infekcemi, které se šíří vzduchem. "Není proto chybou, naopak je to správné používat v těchto prostorách roušku," dodal šéf resortu.

Podle Válka vláda od svého nástupu nechce restrikce nařizovat. Kabinet sází na odpovědnost a dobrovolné dodržování zásad. Povinné nošení roušek skončilo v Česku v polovině dubna před velikonočními svátky. S přestávkami se musela ochrana dýchacích cest nosit od března 2020. Lékařská komora už dřív uvedla, že podle jejího právního stanoviska je možné ve zdravotnickém zařízení dál nošení respirátoru či roušek nařídit. Stačí o tom informovat pacienty na viditelném místě, třeba v čekárně či při vstupu.

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie v Česku znovu sílí, podíl testů s pozitivním výsledkem roste a nakažených přibývá. Zmínil vysokou nakažlivost nové subvarianty omikronu, která vytěsňuje tu předchozí. Díky letnímu počasí a proočkovanosti jsou dopady mírnější, v nemocnicích je 400 lidí a na jednotkách intenzivní péče 26, upřesnil Dušek. "Jakási ostražitost a opatrnost před podzimem je určitě nadále namístě," podotkl šéf zdravotnických statistiků. Rizikovější vlnu koronavirové epidemie je podle něj možné čekat na podzim. "To bude přes kopírák rok 2021. Naší hlavní zbraní bude očkování," dodal Dušek.