Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozivá prognóza lékařů: Každý druhý Čech onemocní rakovinou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Odborníci tvrdí, že téměř polovině těchto případů lze předejít zdravějším životním stylem, a že včasné odhalení nádoru, například prostřednictvím screeningových vyšetření u asymptomatických osob, významně snižuje riziko úmrtí.

Tyto informace byly prezentovány na tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Na podporu Českého dne proti rakovině dnes dobrovolníci v ulicích prodávali symbolické žluté kytičky.

Místopředseda České onkologické společnosti Jindřich Fínek uvedl, že boj s kardiovaskulárními chorobami se díky prodlužujícímu se věku daří, avšak právě delší délka života zvyšuje riziko nádorových onemocnění. V současnosti se každý třetí Čech během života setká s rakovinou, v roce 2030 to bude každý druhý.

Pět nejčastějších nádorů způsobuje více než polovinu ročních úmrtí na rakovinu. Každý rok rakovině plic podlehne přes 5200 lidí, nádorům tlustého střeva a konečníku přes 3300, rakovině slinivky břišní 2200, rakovině prsu téměř 1700 žen a rakovině prostaty více než 1400 mužů.

U čtyř z pěti nejčastějších nádorů mají Češi možnost podstoupit screeningová vyšetření, i když nemají žádné příznaky. Gynekologové pravidelně vyšetřují ženy kvůli riziku rakoviny děložního čípku, ženy od 45 let mohou podstoupit mamografické vyšetření na rakovinu prsu a obě pohlaví od 50 let mohou být vyšetřena na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Nově je od letošního roku organizován také screening rakoviny prostaty, který mohou provést praktičtí lékaři nebo urologové pomocí krevních testů.

Podle Fínka se lékaři snaží identifikovat i pacienty s rizikem rakoviny slinivky, která je obtížně diagnostikovatelná a léčitelná. "Můžeme ale zjistit přednádorové stavy," uvedl s tím, že pokud se rakovina pankreatu neobjeví náhodou, prognóza pacientů není příznivá. 

Témata:  lékaři rakovina

Související

Aktuálně se děje

9:34

Bere policie ohledy na usmíření? Případ Sebastiana a Miraie zatím nekončí

Zajímá orgány činné v trestním řízení, že se Sebastian a Mirai usmířili? Tuto otázku si nejspíš položil leckdo. Policie totiž od léta napadení druhého jmenovaného vyšetřuje. Podle posledních informací na tom nejnovější vývoj nic nezměnil. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy