Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozivá prognóza lékařů: Každý druhý Čech onemocní rakovinou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Odborníci tvrdí, že téměř polovině těchto případů lze předejít zdravějším životním stylem, a že včasné odhalení nádoru, například prostřednictvím screeningových vyšetření u asymptomatických osob, významně snižuje riziko úmrtí.

Tyto informace byly prezentovány na tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Na podporu Českého dne proti rakovině dnes dobrovolníci v ulicích prodávali symbolické žluté kytičky.

Místopředseda České onkologické společnosti Jindřich Fínek uvedl, že boj s kardiovaskulárními chorobami se díky prodlužujícímu se věku daří, avšak právě delší délka života zvyšuje riziko nádorových onemocnění. V současnosti se každý třetí Čech během života setká s rakovinou, v roce 2030 to bude každý druhý.

Pět nejčastějších nádorů způsobuje více než polovinu ročních úmrtí na rakovinu. Každý rok rakovině plic podlehne přes 5200 lidí, nádorům tlustého střeva a konečníku přes 3300, rakovině slinivky břišní 2200, rakovině prsu téměř 1700 žen a rakovině prostaty více než 1400 mužů.

U čtyř z pěti nejčastějších nádorů mají Češi možnost podstoupit screeningová vyšetření, i když nemají žádné příznaky. Gynekologové pravidelně vyšetřují ženy kvůli riziku rakoviny děložního čípku, ženy od 45 let mohou podstoupit mamografické vyšetření na rakovinu prsu a obě pohlaví od 50 let mohou být vyšetřena na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Nově je od letošního roku organizován také screening rakoviny prostaty, který mohou provést praktičtí lékaři nebo urologové pomocí krevních testů.

Podle Fínka se lékaři snaží identifikovat i pacienty s rizikem rakoviny slinivky, která je obtížně diagnostikovatelná a léčitelná. "Můžeme ale zjistit přednádorové stavy," uvedl s tím, že pokud se rakovina pankreatu neobjeví náhodou, prognóza pacientů není příznivá. 

Témata:  lékaři rakovina

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 11:20

Novinky o zdraví Jany Bouškové. Vydra prozradil, jak probíhá rehabilitace

Na populárním pořadu Prostřeno se od pondělí podepíše, že z pracovního procesu vypadla Jana Boušková. Volba jejího manžela při výběru dočasného záskoku padla na jinou nositelku stejného křestního jména Janu Paulovou. Diváky ale samozřejmě zajímá, jak na tom je tradiční průvodkyně pořadem, na kterou jsou zvyklí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy