"Mezi prvními příznaky se u předmětné osoby na začátku července objevila horečka, únava, slabost, mírná bolest hlavy," uvedli hygienici. U nakaženého se pak objevily i kožní projevy nákazy, typická vyrážka. "Po ošetření v lůžkovém zdravotnickém zařízení se daná osoba nachází ve striktní domácí izolaci a je v pravidelném kontaktu se svým ošetřujícím lékařem," doplnili.

Mezi devíti dosavadními pacienty z ČR jsou Češi i cizinci žijící v Praze, většinou ve věku kolem 33 až 36 let. Někteří před nákazou pobývali často v zahraničí. Poslední nakažený na konci června v německém hlavním městě, další například na Kanárských ostrovech, v Portugalsku a první čeští pacienti na začátku května na festivalu v belgických Antverpách.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu ve střední a západní Africe začaly objevovat v polovině května, v Česku byl první případ zachycen 24. května. Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) eviduje už téměř 6000 případů ve 33 zemích mimo jejich běžný výskyt, zejména v USA a Evropě.