Srovnávat počty případů v době epidemie covidu-19 s epidemií sezónní chřipky a dalších akutních respiračních infekcí není podle odborníků možné. O rozdílech na webu informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy.
Nákazy se vykazují jinak, u respiračních infekcí je dohromady devět diagnóz. U chřipky se navíc laboratorně testují jenom vážné průběhy. U covidu-19 se naopak za prokázanou nákazu považuje jen ta, kde pozitivitu potvrdili v laboratoři.
"Laboratorně ověřených onemocnění chřipkou je každoročně v ČR pouze několik set, úmrtí několik desítek," uvedli hygienici. Akutní infekce dýchacích cest postihne podle nich každý rok zhruba deset procent populace, s výjimkou loňského roku, kdy se prakticky nevyskytovaly, z nich až desetině hrozí v důsledku nákazy úmrtí.
"Laboratorní vyšetření se provádí indikovaně pouze u pacientů s těžkým nebo neobvyklým průběhem onemocnění. Provádí se i výběrové, sentinelové vyšetření ambulantních pacientů, kterým se sleduje cirkulace virů v populaci," uvedli. U koronaviru se evidují pouze počty laboratorně zachycených záchytů, reálné počty tedy mohou být ještě vyšší. Ke včerejšímu dni bylo evidováno 33 případů za týden na 100.000 obyvatel. V nejhorším okrese Opava to bylo 79 na 100.000 a v devíti dalších na 50 případů.
"Oba dva údaje, tedy informace o výskytu akutních respiračních onemocnění a covidu-19, se proto velmi významně liší a není možné je jakkoliv srovnávat," dodali hygienici.
Historicky byl pro začátek chřipkové epidemie stanovený takzvaný epidemický práh na hranici 1500 případů na 100.000 obyvatel. K prvnímu navýšení obvykle dochází v období před vánočními svátky, nemocnost vrcholí nejčastěji na přelomu ledna a března.
"V daném případě však skutečně nejde pouze o chřipku, nýbrž o celý soubor diagnóz, jejichž původcem bývají viry a bakterie vyvolávající onemocnění respiračního traktu. Jde například o zánět nosohltanu, záněty hrtanu, akutní infekci dýchacích cest nebo chřipku," uvedli.
Sledují se pacienti přicházející do ordinací praktických lékařů pro dospělé i pro děti, kteří vykazují klinické příznaky. Jejich výskyt pak hlásí hygienickým stanicím každý pátek, ty ho dál zapisují do systému Koordinačního střediska pro resortní zdravotnické informační systémy. V Praze hlásí záchyty respiračních infekcí 64 lékařů pro dospělé a 42 dětských.
"Takto získané počty jsou pak z počtu registrovaných pacientů v jednotlivých věkových kategoriích extrapolovány na 100 000 obyvatel. Hlásí se tedy pacienti se stanovenou diagnózou onemocnění, u kterých není provedeno laboratorní vyšetření," informovala hygienická stanice.
Naopak u covidu-19 jsou hlášené jen případy, které byly laboratorně potvrzené. Od začátku epidemie počátkem roku 2020 bylo provedeno přes 10,77 milionu testů. U 1,69 milionu osob byla infekce potvrzená. Za prodělaný covid-19 se ale považuje jenom jeho potvrzení pozitivním testem. Lidé, kteří protilátky mají, ale test neabsolvovali, se snaží prosadit i jejich uznávání.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45