Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irák už toho má dost. Vyžene americké vojáky? Prý si dělají, co chtějí

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, aby do Iráku poslal delegaci, která bude mít za úkol připravit plán stažení amerických vojáků ze země. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ale řekla, že žádná americká delegace vyslaná do Iráku nebude pověřená jednat o stažení vojáků, protože jsou v Iráku oprávněně.

V dnešním prohlášení Mahdího úřadu se uvádí, že Pompeo iráckému premiérovi zavolal ve čtvrtek večer a právě tehdy ho šéf kabinetu požádal o vypracování mechanismu stažení Američanů z Iráku. Mahdí uvedl, že Irák odsuzuje veškeré narušování své svrchovanosti včetně amerického atentátu na velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního v Bagdádu minulý pátek a středečních íránských raketových útoků na základny s americkými vojáky v Iráku.

Irácký premiér Pompea požádal, aby "vyslal do Iráku delegaci, jež vypracuje mechanismus, který naplní rezoluci iráckého parlamentu týkající se stažení zahraničních sil z Iráku". "Premiér řekl, že americké síly vstoupily do Iráku a drony létají v iráckém vzdušném prostoru bez povolení iráckých úřadů, což porušuje bilaterální dohody," uvádí se rovněž v prohlášení.

Mluvčí Pompeova úřadu Morgan Ortagusová dnes v prohlášení uvedla, že žádná americká delegace vyslaná do Iráku nebude vyjednávat o stažení vojáků, protože ti jsou na místě opodstatněně. "Je ale třeba promluvit si s iráckou vládou nejen o bezpečnosti, ale také o finančním, ekonomickém a diplomatickém partnerství," stojí v prohlášení.

V Iráku působí asi 5000 amerických vojáků v rámci mezinárodní koalice proti teroristické organizaci Islámský stát. Americký ministr obrany Mark Esper a šéf sboru náčelníků štábů americké armády generál Mark Milley ale již dříve uvedli, že Spojené státy nyní neplánují stažení amerických jednotek z Iráku.

V pondělí se v médiích objevila fotografie nepodepsaného dopisu amerického generála Williama Seelyho, který naznačoval, že USA se chystají požadavku iráckého parlamentu vyhovět. Pentagon však rychle tuto informaci popřel. Šéf amerického sboru náčelníků štábů Milley následně vysvětloval, že dopis - jehož autenticitu v Bagdádu agenturám potvrzovaly irácké i americké zdroje - byl pravý, nicméně šlo pouze o nešťastně naformulovanou pracovní verzi, která se neměla dostat na veřejnost.

Americký prezident Donald Trump dříve tento týden Iráku pohrozil, že bude žádat kompenzace v podobě miliard dolarů za vojenskou infrastrukturu nebo uvalí na zemi bezprecedentní sankce, pokud Bagdád vyžene americké vojáky.

V Bagdádu a několika městech na jihu Iráku dnes tisíce Iráčanů protestovaly proti USA a Íránu. Iráčané zahájili protivládní protesty loni v říjnu kvůli korupci panující mezi politiky. Mahdí podal demisi v listopadu, ale kabinet stále řídí, dokud nebude vybrán jeho nástupce. Demonstrace se konají každý týden a požadavky účastníků se rozšířily i na protest proti íránskému vlivu v Iráku. Od října při střetech s policií zemřelo 460 lidí a 25.000 lidí bylo zraněno.

Témata:  Irák U.S. ARMY USA Mike Pompeo Ádil Abdal Mahdí

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy