reklama

České úřady před několika dny v Lovosicích zabavily 680.000 chirurgických roušek a 28.000 respirátorů. Ministr vnitra Jan Hamáček původně uvedl, že policie zasahovala proti spekulantům, kteří měli materiál dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažili zvýšit cenu. Podle Hamáčkova pátečního vyjádření se následně ukázalo, že 101.600 zabavených roušek a respirátorů bylo původně součástí daru Červeného kříže města Čching-tchien v čínské provincii Če-ťiang čínským krajanům v Itálii.

Podle La Repubblica ale Češi "svévolně zabavili obrovský náklad 680.000 roušek a tisíců respirátorů, které lidová republika (Čína) poslala na pomoc naší zemi". Deník hovoří o "odhalení oficiálních lží" a o "nesmírně závažném případu nedostatku solidarity v rámci Evropské unie".

Článek se odvolává na odborníka na mezinárodní vztahy Červinky, který předtím na facebooku upozorňoval, že některé krabice z Lovosic měly stejné označení jako čínská humanitární pomoc posílaná v uplynulých týdnech do Itálie. V rozhovoru s ČTK ale Červinka odmítl, že by italským médiím říkal, že zabavený náklad byl kompletně určen pro Itálii.

Česká vláda už o věci jedná s italskými představiteli a slibuje, že jihoevropské zemi ztrátu vynahradí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes ČTK řekl, že počátkem příštího týdne Česko do Itálie pošle 101.600 roušek. Ještě dnes chce svému italskému protějšku celou záležitost dopisem vysvětlit.

Podle prohlášení poskytnutého Červinkou byla o vývoji vyšetřování informována i italská ambasáda v Praze. "Očekáváme veřejné vyjádření českých úřadů, aby se zabránilo případným nedorozuměním a negativním reakcím," píše se v komuniké zastupitelského úřadu.

Loading...

8 komentářů (Poslední 26.03. 13:53) Napište svůj názor

reklama