Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se rodí důvěra v politiky? Čeští psychologové zahájí rozsáhlý výzkum

Volby do Poslanecké sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se pokusí zjistit, jak se ve společnosti rodí důvěra v politiky, úřady a politické zřízení. Zapojili se do velké studie důvěry evropských občanů v systém a společenské instituce.

Výzkum potrvá do roku 2024. Výsledky pomohou formulovat návrhy, které by míru důvěry ve společnosti mohly zvýšit, uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová v tiskové zprávě. Důvěra je pak důležitým předpokladem pro zapojování lidí do veřejného dění

Vědci z Brna mají ve výzkumu na starost psychologickou část. U různých věkových kategorií budou prostřednictvím rozhovorů a dotazníků zjišťovat, kdy a za jakých okolností se utváří důvěra při jednání na úřadech, jak vznikají společenské postoje, kdo na ně má vliv a co způsobuje, že se v dospělosti mohou změnit.

"Pro formování postojů je důležité období adolescence, ale není to tak, že by byla fatální zkušenost. Člověk si vytvoří určitý pohled na svět, ale ten potom variuje podle toho, s jakou zkušeností se v konkrétních životních situacích setkává," uvedl Petr Macek, lídr výzkumu za Česko.

Psychologický výzkum povede jeho kolega Jan Šerek, který má zkušeností se sledováním politických postojů mládeže. "V jedné z minulých studií na prvovoličích jsme se dívali na to, co ovlivňuje, že jdou k volbám. Představa byla taková, že politickou orientaci nasáváme nejdřív od rodičů, které později nahradí jako hlavní ovlivňovatelé kamarádi. Není to ale úplně pravda, v případě prvovoličů mají na volební účast přímý vliv hlavně rozhovory s vrstevníky," řekl Šerek.

Zapojené země sledují různé aspekty důvěry - konkrétně politologické, sociologické nebo mediální. V Česku se už nyní odehrává sběr dat zaměřený na úřady poskytující sociální podporu a jejich pracovníky a klienty. Účinnost podpory totiž záleží na tom, jak ke klientům přistupují lidé na úřadech a jak sami klienti věří tomu, že jim opravdu chtějí pomoct.

Témata:  politici psychologie volby Masarykova univerzita Brno život

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.