Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka chystá revizi sociálních dávek. Dopadne na lidi, kteří nechtějí pracovat

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

Podle Jurečky bude příslušný návrh zákona hotový do konce března. "Pohorší si asi pouze ti, kteří absolutně nechtějí spolupracovat, nechtějí jít na pracovní trh nebo se rekvalifikovat. Všichni ostatní, kteří budou zapojeni v aktivizačním plánu a budou chtít pracovat, si jednoznačně polepší," uvedl šéf lidovců v Partii.

Ministr se zmínil o tzv. majetkovém testu, jehož prostřednictvím chce mít stát přehled o majetku žadatelů o práci. "Nechceme trestat nikoho, kdo se chová zodpovědně a má například dům po svých rodičích, ve kterém třeba aktuálně nebydlí," vysvětlil.

Jurečka chce zařídit, aby si lidé na sociální dávky nezvykali a nespoléhali na ně. "Jsem přesvědčený, že revize po 30 letech je na základě dat a pro mě je cílem, aby dávky nebyly životním stylem. Pomoc by měla směřovat tam, kde jí opravdu potřebují," dodal.

Ministerstvo představilo zamýšlenou revizi systému sociálních dávek na tiskové konferenci počátkem února. Jurečka tehdy upozornil, že stávající systém nedoznal za posledních 30 let výrazných změn a je nepřehledný jak pro klienty, tak pro osoby poskytující poradenství v této oblasti. Dodal, že změna se dotkne necelého milionu lidí.

Témata:  Marian Jurečka sociální dávky

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 19:17

Co se odehrálo za zdmi Sixtinské kaple? Kardinál prozradil, proč konkláve zvolilo papeže tak rychle

Kardinál Vincent Nichols, hlava římskokatolické církve v Anglii a Walesu, označil nedávnou papežskou konkláve, která vyústila ve zvolení papeže Lva XIV., za „nesmírně klidnou“ a duchovně obohacující zkušenost. V rozhovoru pro BBC popsal atmosféru v uzavřeném prostředí Sixtinské kaple jako „pokojnou, bez politických her a osobních ambicí“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy