Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka chystá revizi sociálních dávek. Dopadne na lidi, kteří nechtějí pracovat

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

Podle Jurečky bude příslušný návrh zákona hotový do konce března. "Pohorší si asi pouze ti, kteří absolutně nechtějí spolupracovat, nechtějí jít na pracovní trh nebo se rekvalifikovat. Všichni ostatní, kteří budou zapojeni v aktivizačním plánu a budou chtít pracovat, si jednoznačně polepší," uvedl šéf lidovců v Partii.

Ministr se zmínil o tzv. majetkovém testu, jehož prostřednictvím chce mít stát přehled o majetku žadatelů o práci. "Nechceme trestat nikoho, kdo se chová zodpovědně a má například dům po svých rodičích, ve kterém třeba aktuálně nebydlí," vysvětlil.

Jurečka chce zařídit, aby si lidé na sociální dávky nezvykali a nespoléhali na ně. "Jsem přesvědčený, že revize po 30 letech je na základě dat a pro mě je cílem, aby dávky nebyly životním stylem. Pomoc by měla směřovat tam, kde jí opravdu potřebují," dodal.

Ministerstvo představilo zamýšlenou revizi systému sociálních dávek na tiskové konferenci počátkem února. Jurečka tehdy upozornil, že stávající systém nedoznal za posledních 30 let výrazných změn a je nepřehledný jak pro klienty, tak pro osoby poskytující poradenství v této oblasti. Dodal, že změna se dotkne necelého milionu lidí.

Témata:  Marian Jurečka sociální dávky

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy