Podle materiálů ministerstva financí (MF) vybere letos stát na dani z neočekávaných zisků a odvodu z nadměrné ceny při výrobě elektřiny 40,3 miliardy korun. Zákon o státním rozpočtu očekával výběr 100 miliard korun. Podle MF by ale potřeba financí na kompenzace pro lidi i domácnosti neměla očekávané mimořádné příjmy převýšit, schodek rozpočtu plánovaný na 295 miliard korun by se tak neměl prohloubit.

Místopředseda opoziční SPD Radim Fiala naopak v OVM vyzval vládu k předložení novely státního rozpočtu, která by pokles mimořádných příjmů zohlednila. Poradce prezidenta republiky Petra Pavla Vladimír Bezděk uvedl, že potřeba kompenzací by mohla být s výběrem mimořádných příjmů vyrovnaná, zároveň ale zpochybnil, že se podaří udržet schodek rozpočtu pod 300 miliardami korun. Za první čtvrtletí byl rozpočet v rekordním schodku 166,2 miliardy korun.

Jurečka také uvedl, že debata o konsolidačních opatření státního rozpočtu pro příští rok zatím ve vládní koalici není uzavřena. Nechtěl proto komentovat konkrétní změny, které by mohly nastat. Pouze se obecně zmínil o tom, že je třeba udělat změny sociálně citlivě. Sám by také nepodpořil sloučení dvou snížených sazeb daně z přidané hodnoty. Podpořil by ale přesun některých položek, které nejsou sociálně odůvodněné, z desetiprocentní sazby do vyšší. Jako příklad uvedl řezané květiny.

reklama