reklama

Celostátní konference KDU-ČSL na dnešním jednání vyjádřila vůli k organizaci volebního sjezdu v původně plánovaném podzimním termínu 18. a 19. října 2024 v Olomouci, informovala strana v tiskové zprávě.

Konference zároveň vyjádřila důvěru Jurečkovi, který tak lidovou stranu povede až do podzimního sjezdu a bude pokračovat také ve své práci na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Předsedu strany a vicepremiéra už dříve v tajném hlasování podpořil Celostátní výbor KDU-ČSL. Na dřívější svolání stranického sjezdu následně apelovala například českobudějovická okresní organizace.

Podle serveru Seznam Zprávy dokonce zkritizoval Jurečku na uzavřeném stranickém fóru poslanec a bývalý předseda strany Pavel Bělobrádek. "Ke změně musí dojít nejen kvůli aféře předsedy, ale i kvůli dlouhodobě špatným výsledkům strany," napsal členům strany. Zdůraznil však, že změna musí být promyšlená, aby straně prospěla.

Jurečka je předsedou vládní KDU-ČSL od ledna 2020, kdy nahradil Marka Výborného, současného ministra zemědělství. Strana v posledních parlamentních volbách na podzim roku 2021 kandidovala v rámci koalice Spolu s ODS a TOP 09. V aktuálních průzkumech se drží na číslech, které by jí samostatně nestačily na vstup do Poslanecké sněmovny.