reklama

"V dané situaci je to případně debata, kterou otevřu v lednu na jednání celostátního výboru. Ano, i tyto myšlenky se mi honí hlavou," připustil Jurečka rezignaci v diskuzním pořadu České televize, kde zopakoval omluvu.

Ministr uvedl, že měl dříve dospět k závěru, že je večírek nutné ukončit. V televizi přiznal, že po mimořádném večerním jednání vlády se kolem půl jedenácté na úřad vrátil. "Vrátil jsem se do kanceláře, vyřídil jsem nějaké nezbytně nutné věci a došel jsem do atria, kde zůstalo zhruba kolem třiceti lidí, spíše okruh bližších spolupracovníků, se kterými jsme tam zůstali," popsal.

Premiér Petr Fiala (ODS) v nedělní Partii na CNN Prima News řekl, že odvolání Jurečky kvůli kauze kolem večírku neplánuje. Zmínil však, že lidovecký vicepremiér musí získat zpět ztracenou důvěru.

"Je zbytečné chodit kolem horké kaše, byla to chyba. Nebyla tam projevena dostatečná empatie. Pan ministr udělal chybu, uznal ji a omluvil se, což je důležité. Ten problém mi vysvětlil. Dnes by jednal jinak. Nyní musí získat ztracenou důvěru. Je třeba, aby celou věc věrohodně vysvětlil i veřejnosti. Chce o těch věcech mluvit," poznamenal předseda vlády.

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve.