Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka přišel s úpravou dávky pro ukrajinské uprchlíky

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Uprchlíci z Ukrajiny asi budou moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. K vládní novele zákona zvaného lex Ukrajina k ubytovávání a registraci běženců i po skončení nouzového stavu to dnes navrhl připojit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Půjde podle jeho úpravy o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti.

Důvodem pozměňovacího návrhu je prodlužování konfliktu na Ukrajině, která čelí ruské invazi, a tím i pobytu běženců v Česku.

Pokud by dávku pobíralo 150.000 lidí s dočasnou ochranou a z nich by byla polovina dětí, měsíční náklady by představovaly celkem 547,5 milionu korun, stojí v podkladech.

Pozměňovací návrh ministr vložil do sněmovního systému jen několik minut před dnešním začátkem pokračování schůze dolní komory. Pozastavili se nad tím poslanci ANO a SPD Aleš Juchelka a Radek Koten. Jurečka se za postup omluvil. Klub ANO si vyžádal dvacetiminutovou přestávku k prostudování úpravy.

Nyní uprchlíci mají nárok na 5000 korun v měsíci udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku mohou žádat dalších pět měsíců. Senát bude tento týden schvalovat zpřísnění. Předpokládá, že běženci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky už na tuto humanitární dávku nedosáhnou. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česku.

Nynější Jurečkův pozměňovací návrh předpokládá, že pro nárok na dávku vyplácenou po půl roce bude klíčové posouzení příjmových, sociálních a majetkových poměrů žadatele. "Pokud tyto poměry neumožní zajištění základních životních potřeb, bude dávka náležet," stojí ve zdůvodnění úpravy. Žádost bude nutné podávat každý měsíc. Jurečka uvedl, že bez úpravy by se běženci dostali po šesti měsících plně do českého sociálního systému.

Vládní novela stanoví, že ministerstva a další úřady budou i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků.

Předloha prakticky přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu, který skončí s červnem. Sněmovna ji projednává ve stavu legislativní nouze. V závěrečném kole má novelu schvalovat ještě dnes.

Novela zakotví poskytování ubytování uprchlíkům podle pravidel lex Ukrajina jako veřejnou službu. Nouzové bydlení by nemělo trvat déle než tři měsíce a pobyt v nouzovém přístřeší v podobě stanů či tělocvičen déle než měsíc. Kraje budou moci ubytovávat běžence nadále také v prostorách, které nejsou určeny pro bydlení, a uzavírání smluv s poskytovateli ubytování nebude zadáním veřejné zakázky.

Paušální náhrada poskytovaná ubytovatelům se bude i podle zákona pohybovat od 200 do 350 korun za osobu a noc. Konkrétní výši stanoví vládní nařízení podle druhu ubytování a poskytovatele.

Témata:  Marian Jurečka uprchlíci

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 16:38

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy