Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo očistil sochu Koněva? Hanlivý nápis zmizel, radnice s tím nemá nic společného

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal polil v noci na čtvrtek červenou barvou a podstavec pomaloval nápisy. Podle zpravodaje ČTK na místě zmizel z podstavce nápis "Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme" a letopočty včetně roku 1968.

Na podstavci ale nadále zůstávají patrné stopy červené barvy. 

Policie byla k pomníku maršála Koněva přivolána dnes kolem 13:00. Při příjezdu hlídky bylo na místě několik osob, které památník čistily. Policisté zjistili jejich totožnost pro případ dalšího šetření. "Podle mých informací k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo," uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Podle televize Prima začala dvojice mužů čistit pomník dnes kolem 10:00 a jejich práce neměla politický podtext. "Bylo to zašpiněné, nikdo to nechce vyčistit, tak by se to mělo vyčistit," řekl jeden z nich. Odmítl, že by byl profesionálním odstraňovačem graffiti.

Mluvčí radnice Prahy 6 Ondřej Šrámek dnes pro ČTK odmítl, že by očištění sochy maršála Koněva iniciovala radnice městské části. Podle něj šlo zřejmě o soukromou iniciativu. "Naše akce to určitě nebyla. Pan starosta (Ondřej Kolář - pozn. red.) jasně řekl, že dokud se s ruskou ambasádou nezačne konstruktivně jednat o tom, kam tu sochu přesunout, tak tam ta barva zůstane," řekl Šrámek.

Sochu v Dejvicích neznámý pachatel polil barvou a popsal v noci na čtvrtek. Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za nějž pachateli hrozí až roční vězení.

Pomalování pomníku ostře odsoudilo ruské velvyslanectví v Praze. Označilo ho za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové už se schůzka uskutečnila, bližší informace k obsahu setkání ale česká diplomacie nezveřejnila.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.

Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.

Témata:  Ivan Stěpanovič Koněv Praha vandalství Rusko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.