Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kousnutí koutníkem je nebezpečné. Odumírá lidská tkáň

Loxosceles rufescens, koutník ryšavý
Loxosceles rufescens, koutník ryšavý
Foto: ČTK/Profimedia

Kousnutí koutníkem způsobuje náhlou, ostrou bolest, která se postupně zesiluje během dvou až osmnácti hodin. Jed způsobuje vážné poškození tkání a v extrémních případech může vést k úmrtí na selhání jater.

Koutník jedovatý, obávaný pavouk na jihovýchodě USA, často žije v lidských obydlích a má silný jed, který ničí cévní stěny, což vede k bolestivým kožním vředům a odumírání kůže. Kousnutí zprvu vnímáme jen jako malé píchnutí, ale během osmi hodin se rozvine bolest, objevuje se bílý puchýř a kůže může zmodrat až zfialovět. Vzniklá rána se může hojit několik měsíců, ačkoli úmrtí jsou vzácná. Příznaky mohou zahrnovat i horečku, zimnici, vyrážku a žaludeční nevolnost.

Kousnutí koutníka jedovatého si vyžádalo další oběť, tentokrát v Itálii, kde jedu pavouka podlehl 23letý muž. Útok je zákeřný, protože zpočátku připomíná běžné kousnutí komára, ale bez rychlé lékařské pomoci může vést k nekróze končetiny a nakonec i ke smrti.

V jihoitalském městě Bari zemřel 23letý Giuseppe Russo po kousnutí jedovatým pavoukem, koutníkem jedovatým (Loxosceles reclusa). Pavouk ho kousl 15. července při zahradních pracích, což Russo zpočátku považoval za neškodné kousnutí komára. Jeho stav se však rychle zhoršil, a když se u něj objevila černající noha a silné bolesti, 18. července vyhledal lékařskou pomoc.

I když byl ihned hospitalizován, zemřel i přes snahu lékařů z několika nemocnic. Po prvotní stabilizaci jeho stavu v Tricase byl převezen na plastickou chirurgii v Lecce, kde podstoupil několik operací. Jeho stav se však nadále zhoršoval, a nakonec podlehl septickému šoku a selhání orgánů v nemocnici v Bari. Tragédie zasáhla jeho rodné město Collepasso, kde vládne velké zděšení.

Milan Řezáč, předseda České arachnologické společnosti, je skeptický ohledně možnosti, že kousnutí koutníka by mohlo vést k úmrtí. Podle něj je pravděpodobnější, že koutník způsobuje vážné odumírání tkáně. V případě italského kousnutí byl zmiňován koutník jedovatý, který se vyskytuje na jihovýchodě Spojených států, a jeho přítomnost v Itálii je nepravděpodobná. Místo toho je častější koutník ryšavý, který se vyskytuje v Portugalsku, Španělsku, Francii, Itálii a Řecku, a je známý tím, že způsobuje lokální nekrózy, jak uvedl Řezáč.

„Jakmile tkáň odumře, je to volné pole působnosti pro bakterie, které se živí rozkládající se organickou hmotou,“ vysvětlil odborník pro Novinky.

V případě kousnutí pavoukem, kde hrozí nekrotizace tkáně, se obvykle nasazují antibiotika, protože jed pavouků nezpůsobuje okamžité smrtelné reakce, jako je zastavení srdce. Nekróza kůže většinou vede pouze k jizvám, ale v extrémních případech může dojít k sepsi, což může být smrtelné. Milan Řezáč však varuje, že i takové případy jsou vzácné. Co se týče obav z pavouků ve Středomoří, Řezáč zdůrazňuje, že strach není na místě. Příkladem je případ z Řecka, kde se původně myslelo, že k smrti došlo po kousnutí pavoukem, ale pitva ukázala, že smrt způsobil invazivní streptokok pyogenes.

Témata:  pavouci

Související

Aktuálně se děje

13:51

Povodně aktuálně: Policie řeší případy rizikového chování, s evakuací pomáhají vojáci

K nedělním 19:00 zasahovali hasiči a další složky integrovaného záchranného systému u 1 932 mimořádných událostí, celkem od začátku povodní řešili 7 884 událostí. Bylo evakuováno přes 12 000 lidí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to uvedl po zasedání Ústředního krizového štábu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy