Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Můžeme snít ve spánku pavouka? Vědci mají pro arachnofobiky dobré zprávy

Pavouk, ilustrační foto
Pavouk, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Může se nám stát, že ve spánku sníme pavouka? Kolikrát se během života tímto způsobem nakrmíme osminohým tvorem, kterého se většina lidí štítí a bojí? A může se pavouk do našich úst vůbec dostat? To jsou jedny z nejčastějších otázek, které nás napadají v souvislosti s pavouky. A vědci se rozhodli, že na ně konečně naleznou odpověď.

Vědci z Hampden-Sydney College se rozhodli jednou provždy zjistit, jestli můžeme ve spánku opravdu sníst pavouka. Jde o představu, která děsí nejednoho arachnofobika, a ani lidem, kteří se pavouků apriori nebojí, není příliš příjemná.

Podle výsledků výzkumu je ale taková obava naprosto mylná a nezakládá se na reálných možnostech. Šance, že bychom snědli pavouka, je totiž mizivá a musela by se zakládat na velké spoustě náhod najednou. To, že by nám pavouk dobrovolně vlezl do pusy, je ale podle vědců z Virginie nereálné.

Odborníci tvrdí, že pavouci jsou obecně velmi plaší. Dokáží se sice bránit a řada z nich i nepříjemně kousnout, ale musejí být zahnání do kouta a vystrašení. V opačném případě se lidem vyhýbají, a to jak ve dne, tak v noci. Od návštěvy naší dutiny ústní je proto odradí už jen dýchání a chrápání.

Pavouci totiž vnímají zvukové vibrace a spící osoba je něco, co pro ně není dvakrát přitažlivé. Podle odborníků jsou tak obavy z nechtěného polykání pavouků zcela liché.

Přesto je strach z pavouků je spolu se strachem z výšek jednou z nejčastějších obav, kterou lidé trpí. Odborníci ale přišli na trik, kterým se může této nepříjemné vlastnosti zbavit téměř každý, a při troše zručnosti to zvládnete i v domácích podmínkách.

Odborníci vybrali několik osob, které nevěděly, že budou čelit svému strachu v této podobě. Testovaným jedincům následně ukazovali relaxační obrázky květin, barevných a příjemných na pohled. Mezi nimi se ale nacházely i fotografie zvířat, kterých se daní jedinci báli.

Výsledek ohromil jak samotné vědce, tak i testované jedince, kteří se dokázali díky této metodě svého strachu zbavit. BBC uvádí konkrétní příklad jedenadvacetileté dívky, která trpěla panickou hrůzou z pavouků. V průběhu testu si ale její mozek tyto tvory spojil s příjemným pohledem na květiny a dívka se tak svého strachu postupně zbavovala.

"Výzkum ukázal, že mozek dokáže lépe zpracovávat informace z obávaných podnětů, když jsou prezentovány nevědomky. Lidé tak pomalu začnou ovládat svůj strach," uvedl podle serveru Publicist Report vedoucí studie Paul Siegel.

Témata:  lidé spánek pavouci

Související

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 20:02

Populární žlutá rodinka předpovídá budoucnost 38 let. Přesnost tvůrců Simpsonových je až děsivá

Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy