Podle Kulhánka se nová koncepce musí zaměřit na současné i budoucí hrozby. Země Bukurešťského formátu jsou členy NATO, ale také Evropské unie a podle šéfa české diplomacie je nezbytné prohlubovat vazby v rámci těchto dvou organizací. Varoval však před tříštěním sil. "Nadále musí platit, že hlavní garance naší a evropské bezpečnosti je dobře fungující NATO," řekl Kulhánek.

Na začátku října na summitu ve Slovinsku špičky Evropské unie vyzvaly k posílení obranných a bezpečnostních kapacit unie. Některé státy, například Francie a Německo, prosazují vznik evropských vojenských sil. Francie také chce posílit evropský obranný průmysl.

Na jaře se v Praze uskuteční poslední seminář k přípravě nové Strategické koncepce aliance k tématu "geopolitické soutěžení a výzvy mezinárodnímu právnímu řádu". Pořádat ho Česko bude spolu s Kanadou, Estonskem, Francií a Dánskem.

Bukurešťský formát tvoří devět členských států NATO, které se nacházejí na východním křídle Severoatlantické aliance. Jedná se o Česko, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Litvu, Lotyško, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko. Vznik tohoto formátu iniciovalo Rumunsko na podzim roku 2014 v reakci na zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. Hlavním cílem této skupiny zemí je koordinace pozic a zájmů východního křídla Severoatlantické aliance před důležitými jednáními, a to jak v NATO, tak v Evropské unii.