Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kulhánek: ČR se chce co nejaktivněji zapojit do přípravy nové koncepce NATO

Jakub Kulhánek
Jakub Kulhánek
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce Severoatlantické aliance (NATO). Na zasedání ministrů zahraničí zemí Bukurešťského formátu v Tallinnu to dnes uvedl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Na jaře příštího roku bude Praha hostit jeden z přípravných seminářů k nové koncepci.

Podle Kulhánka se nová koncepce musí zaměřit na současné i budoucí hrozby. Země Bukurešťského formátu jsou členy NATO, ale také Evropské unie a podle šéfa české diplomacie je nezbytné prohlubovat vazby v rámci těchto dvou organizací. Varoval však před tříštěním sil. "Nadále musí platit, že hlavní garance naší a evropské bezpečnosti je dobře fungující NATO," řekl Kulhánek.

Na začátku října na summitu ve Slovinsku špičky Evropské unie vyzvaly k posílení obranných a bezpečnostních kapacit unie. Některé státy, například Francie a Německo, prosazují vznik evropských vojenských sil. Francie také chce posílit evropský obranný průmysl.

Na jaře se v Praze uskuteční poslední seminář k přípravě nové Strategické koncepce aliance k tématu "geopolitické soutěžení a výzvy mezinárodnímu právnímu řádu". Pořádat ho Česko bude spolu s Kanadou, Estonskem, Francií a Dánskem.

Bukurešťský formát tvoří devět členských států NATO, které se nacházejí na východním křídle Severoatlantické aliance. Jedná se o Česko, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Litvu, Lotyško, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko. Vznik tohoto formátu iniciovalo Rumunsko na podzim roku 2014 v reakci na zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. Hlavním cílem této skupiny zemí je koordinace pozic a zájmů východního křídla Severoatlantické aliance před důležitými jednáními, a to jak v NATO, tak v Evropské unii.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Jakub Kulhánek

Související

Aktuálně se děje

20. ledna 2026 8:27

Málem umřel. Pavel Trávníček poprvé promluvil po vážné operaci

Pavel Trávníček v úvodu letošního roku vyděsil fanoušky, když skončil v péči lékařů. Nyní se konečně ozval a přiznal, že to s ním bylo opravdu vážné. Navzdory tomu už má plány na následující měsíce či roky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Jan Bartošek

To je Babiš tak pitomý, že bez glóbusu za 15 tisíc nevěděl, kde je Grónsko, zaútočil Bartošek

Aktuální napětí mezi Washingtonem a Kodaní ohledně budoucnosti Grónska rozvířilo vody české domácí scény. Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí odmítl jednoznačně postavit na stranu dánské suverenity. Místo kategorického „ne“ americkým ambicím zvolil pragmatický tón a zdůraznil, že celá situace má hlubší bezpečnostní kořeny, které nelze přehlížet.