Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékárníci kvůli technickým problémům eReceptu nemohli vydávat léky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemohli dnes lékaři několik hodin vydávat e-recepty a měli problémy i se zadáváním výsledků testování nebo očkování proti covidu-19. Ve 13:00 byl provoz podle vyjádření SÚKL na twitteru obnoven.

Česká lékárnická komora uvedla, že nebylo možné vydávat léky běžným způsobem více než pět hodin a požaduje do budoucna změnu, která by umožnila lék vydat i při výpadku.

Každý lékař se do elektronického systému přihlašuje bezpečnostním certifikátem. Těm, kteří pracují i s elektronickými recepty, je vydal právě SÚKL. Kvůli výpadku jeho systémů tito lékaři měli problémy ve všech propojených elektronických zdravotnických systémech. Na problémy s administrativou kolem covidu-19 upozornil dopoledne server iDnes.cz.

Systém elektronických receptů se s problémy potýkal od rána. Lékaři nemohli na dálku pacientům předepisovat léky a lékárníci měli potíže s jejich vydáváním. Problémy byly podle nich i se záložním úložištěm. SÚKL lékařům doporučil předepisovat recepty na papírový formulář, pacienty na twitteru požádal, aby vyzvednutí léku v lékárně odložili.

Systém e-receptů sice má záložní úložiště, některé lékárny měly podle komory problémy i s ním. Navíc podle ní neumí vydávat zarezervované recepty nebo prostřednictvím načtení občanského průkazu. Podle lékárníků šlo o jeden z největších výpadků od spuštění e-receptu. Ve 13:00 SÚKL uvedl, že byl provoz obnoven částečně a kolem 13:45 informoval o kompletním obnovení.

Lékárníci si stěžovali na to, že problémy byly i se záložním řešením. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková ČTK dopoledne sdělila, že záložní úložiště funguje bez problémů a má i všechny běžné funkce. Jen je třeba e-recept v systému zadat do stavu "připravováno". Podle lékárníků mohl být problém i s papírovými recepty, kterými lékaři e-recepty v době výpadků dočasně nahradili. Na jednom listinném receptu může být napsán jen jeden lék, jinak je neplatný. U elektronických receptů podobné omezení neplatí.

"Pro případy výpadku je nezbytně nutné nalézt řešení. I v situacích, kdy nepůjde elektrický proud, nepůjde internet, musí mít lékárníci možnost vydat lék," napsala komora. U lékařů s výpadkem systém počítá, mají možnost vypsat papírový recept. Lékárníci na toto úskalí upozorňovali už od spuštění e-receptů. Pokud pacient přijde jen s alfanumerickým nebo QR kódem, lékárník bez připojení do systému ani nezjistí, jaký lék má předepsaný.

Lékaři povinně předepisují léky elektronicky od roku 2018. Loni jich bylo podle statistik každý měsíc předepsáno od 5,5 do 7,3 milionu. Pacienti si mohou díky tomuto systému léky vyzvednou v lékárně i bez předchozího osobního kontaktu s lékařem, může jim recept poslat v SMS nebo na e-mail. K vyzvednutí pak stačí ukázat kód nebo načíst občanský průkaz. Systém se osvědčil zejména v době pandemie.

Témata:  lékárny léky

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Volby, ilustrační fotografie.

ANO může dosáhnout na vlastní sněmovní většinu, ukazuje průzkum

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.