Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letouny Canadair se vrací do Itálie, opakovaně hasily požár v Českém Švýcarsku

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Foto: HZS Ústeckého kraje

Letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací do své domoviny. Speciály poprvé přiletěly pomáhat s hašením rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku minulý týden ve čtvrtek, den na to se nečekaně vrátily do Itálie, kde také vypukl požár. Tentokrát se stroje v ČR zdržely déle, do hasebních prací se zapojily v pátek. Novináře o jejich návratu dnes večer informoval mluvčí hasičů Martin Kavka.

"V pondělí brzy ráno odletí dvě letadla Canadair. Italská strana si je vyžádala zpět," uvedl bez dalších podrobností Kavka.

Hasičům se o víkendu dařila likvidovat ohniska, k čemuž podle nich výrazně přispěla právě italská letadla. Kavka ČTK řekl, že speciály žádná nová technika nahrazovat nebude. V tuto chvíli si hasiči vystačí s vrtulníky. Letadla dnes byla nasazená na Křídelní stěnu, vrtulníky zasahovaly v oblasti Větrovce. Technika hasila lokální ohniska.

Plochu požáru se již podařilo výrazně zmenšit. "Evidujeme jen lokální ohniska, na větší ploše již nehoří," řekl Kavka. Dodal, že největší problémy mají hasiči na návětrných stranách skal nad Hřenskem.

Kompletně zlikvidovat požár v národním parku České Švýcarsko by hasiči mohli do konce příštího týdne. Některé sektory na jihu od řeky Kamenice a případně i soutěsky by mohli správě národního parku předat dříve.

Témata:  požár lesa u Hřenska hasiči Národní park České Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.