reklama

Hlasovat z auta budou moci na určených místech voliči, kteří mají od lékaře nebo krajské hygienické stanice potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Volit budou moci i ti, kteří se prokážou věrohodným listinným nebo elektronickým potvrzením o pozitivním výsledku testu na přítomnost koronaviru, popřípadě vyplní a vlastnoručně podepíšou před hlasovací komisí čestné prohlášení, že jsou v izolaci.

Izolaci nařizuje lékař či hygiena podle platných pravidel po pozitivním testu na covid-19 a platí nejméně sedm dní nebo dva dny po skončení příznaků. Karantény osob v rizikovém kontaktu se už od února loňského roku nepoužívají, přesto s nimi ministerstvo vnitra v pravidlech voleb počítá.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) mělo e-neschopenku kvůli covidu vydanou ke středě 4. ledna 621 lidí, nejvíc v Praze (398), v pěti krajích jen jeden či dva. Reálně je ale osob v izolaci více, neschopenku lékaři nevypisují například seniorům, nebo podnikatelům a živnostníkům. Nemusí o ni požádat také lidé, kteří by po dobu nemoci mohli pracovat z domova.

Nejvyšší nemocnost z krajů má podle ministerstva zdravotnictví Královéhradecký kraj, kde bylo pozitivně testováno v posledních sedmi dnech 47,2 obyvatele na 100.000. Z okresů pak Hradec Králové (74,2), Jičín (48,7), Česká Lípa (47,6), Trutnov (43,4) a Bruntál (40,7).

Voliči musejí komisi prokázat svou totožnost včetně místa trvalého pobytu předložením občanského průkazu nebo cestovního pasu. Adresu trvalého pobytu komise v případě potřeby ověří prostřednictvím krajského úřadu v základním registru obyvatel. Voliči, kteří by hlasovali s voličským průkazem, ho musejí komisi odevzdat a ta ho přiloží k seznamu voličů, kteří hlasovali. Tyto seznamy pak podle zákona získají prostřednictvím krajských a obecních úřadů okrskové volebním komise, které budou dohlížet na hlasování v pátek a v sobotu. Bude tím zamezeno případnému vícenásobnému hlasování téhož voliče.

Zatímco z auta budou moci lidé s nemocí covid-19 volit prezidenta pouze ve středu, do přenosné volební schránky budou moci hlasovat lidé s koronavirem v pátek 13. ledna od 08:00 do 22:00 nebo v sobotu 14. ledna od 08:00 do 14:00. Musejí o tento způsob hlasování požádat místně příslušný krajský úřad nebo pražský magistrát nejpozději ve čtvrtek 12. ledna do 20:00. V zařízeních, která byla kvůli koronaviru uzavřena, budou jejich klienti hlasovat ve čtvrtek od 08:00 do 22:00 a v pátek od 08:00 do 18:00.

Zájem o volby z auta byl ze strany nakažených dopoledne minimální

Pro lidi, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19, dnes ráno začaly prezidentské volby. Pro svého kandidáta mohou hlasovat do 17:00 na takzvaných drive-in stanovištích, která jsou na pěti místech v Praze a po jednom v každém z okresů. Po jejich otevření byl ale zájem ze strany voličů o hlasování minimální. Na mnohých z nich za první hodinu neodvolil žádný zájemce, ve Zlíně hlasovali dva lidé, zjistili zpravodajové ČTK. V metropoli do 11:30 odvolilo dohromady 18 lidí. Podle údajů ministerstva zdravotnictví mělo v posledním týdnu pozitivní test na koronavirus na 2700 lidí včetně dětí.

V první hodině například nikdo nevolil z auta v Hradci Králové, Jičíně, Liberci, Ústí nad Labem, Sokolově nebo Karlových Varech. Stejná situace byla také v Jihlavě. V první hodině tam nikdo nevyužil možnost hlasovat na drive-in stanovišti, řekla ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová. Lepší to nebylo ani v Olomouci, kde bylo volební místo zřízeno v areálu správy silnic v okrajové části města. Za prvních 40 minut od otevření tam nedorazil žádný volič. Také volební komise na sedmi jihočeských a šesti moravskoslezských stanovištích, kde mohou volit lidé s covidem-19, většinou čekají na první voliče.

Konkrétně provoz sokolovského stanoviště ve stanovém přístřešku zajišťují tři pracovníci včetně jednoho hasiče a stejně jako na dalších místech jsou vybaveni respirátory a ochranným oblekem. Pracovníci ale ani v dalších hodinách nečekají vysoký zájem. Například v Ústí nad Labem, kde stojí červený stan volebního místa na parkovišti u zimního stadionu, jedna z členek volebního týmu ČTK řekla, že tři lidé se telefonicky dotazovali na to, co mají mít s sebou k volbám.

Volit mohou ti, kteří mají od lékaře nebo hygieniků potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Prokázat se mohou i věrohodným potvrzením o pozitivním testu na covid, případně vyplní před hlasovací komisí čestné prohlášení o izolaci.

Ve Zlínském kraji využili možnosti volit z auta za prvních 45 minut po otevření stanovišť dva lidé. "Přijela manželská dvojice na volební stanoviště ve Zlíně," řekla ČTK před 09:00 vedoucí oddělení organizačních činností hejtmanovy kanceláře Pavlína Nováková. V Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti podle ní dosud nevolil nikdo.

Středočeši s covidem mohou volit v deseti bývalých okresních městech a v případě Prahy-východ a Prahy-západ v Brandýse nad Labem a Řevnicích. Například v Příbrami lze hlasovat v areálu hasičské stanice. Podle ředitele příbramských hasičů Tomáše Horváta do 09:00 nikdo na stanoviště nedorazil. "V okrese je 18 pozitivních s nařízenou izolací. Teoreticky z těch lidí někdo může přijít, na druhou stranu je to tak malý počet, že v podstatě nemusí přijít nikdo," dodal Horvát.

Jeden člověk přijel půl hodiny po otevření také na volební stanoviště na parkovišti za pardubickou hokejovou arénou. Vedle volby prezidenta se mohou občané Opatovic nad Labem na stanovišti vyjádřit v místním referendu, kde se rozhoduje o chystané stavbě průmyslové haly v katastru obce.

Na drive-in volební stanoviště na pražské Letné dorazilo první auto krátce po 08:30, na místě je přítomná tříčlenná volební komise. Volič nesmí vystupovat z auta a musí mít roušku či respirátor při stažení okýnka. Přítomný mluvčí magistrátu Vít Hofman ČTK řekl, že vzhledem k nynějším covidovým statistikám se neočekává velký zájem lidí, což se alespoň dopoledne potvrdilo. "K 11:30 hlasovalo na drive-in stanovištích celkem 18 voličů. Pět voličů hlasovalo na Letné a ve Stodůlkách, tři v Satalicích a v Dubči a dva voliči v Písnici," uvedl mluvčí před polednem.

Sněmovna schválila změnu zákona, umožňující volit prezidenta lidem v karanténě nebo v izolaci kvůli koronaviru, loni v listopadu i hlasy opozice. Opozice opakovaně vládu kritizovala, že nezajistila toto hlasování v loňských komunálních a senátních volbách. Kabinet se hájil tím, že při obecních volbách by bylo příliš složité zajistit speciální volební schránky v každé obci.