reklama

"Lidé mají až po krk koblih. Lidé chtějí vidět světlo na konci tunelu," uvedl Výborný v narážce na Babišův předvolební artikl. Řekl, že lidovecká strana nedosáhne lepších výsledků z Parlamentu, ze svého sídla Charitasu nebo ze schůzí svých organizací. "Musíme jít mezi lidi," zdůraznil Výborný.

Uvedl také, že lidovci na podzim připravili svou vizi pro Česko. "Dokument, který není výsledkem debaty politologů ani marketérů a není ani výsledkem toho, o čem bych já snil, když právě spím," podotkl Výborný s odkazem na název Babišovy předvolební knihu.

Základem lidovecké politiky musí být podle Výborného rodina. "Musíme přestat přemýšlet o preferencích či zákulisních praktikách a politikaření, ale začít řešit skutečné problémy všech tátů, maminek, jejich dětí, vdov a vdovců, prarodičů nebo mladých lidí, kteří chtějí mít rodinu, ale mají z toho strach," zdůraznil. Když bude KDU-ČSL na straně rodičů, bude podle Výborného silná, úspěšná a nenahraditelná.

Lidovce také vyzval k obraně "normálního přirozeného světa" a hodnot, které se ještě před pár lety zdály nezpochybnitelné.

Z vyjádření Výborného vyplynulo, že zůstane poslancem.

Výborný rezignoval na funkci předsedy KDU-ČSL z rodinných důvodů. Do čela strany kandidují místopředseda Jan Bartošek, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka a Jan Horníček z královéhradecké organizace. 

Europoslanec Tomáš Zdechovský se dnes vzdal nominace do volby stranického předsedy. Delegáti se budou rozhodovat mezi předsedou lidoveckých poslanců a stranickým místopředsedou Janem Bartoškem, poslancem a bývalým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a Janem Horníčkem z královéhradecké stranické organizace.

Zdechovský uvedl, že Bartošek a Jurečka bojovali férově, své odstoupení z volby vnímá jako gentlemanský krok. Řekl, že chce souboj Bartoška a Jurečky zjednodušit. "Pokud si vy budete přát, chci s nimi spolupracovat jako místopředseda," řekl europoslanec delegátům.

Nominace na předsedu se vzdali vedle Zdechovského i poslanec Jiří Mihola a dosavadní místopředseda strany Štěpán Matek. Mihola nevyloučil kandidaturu na místopředsedu.

reklama