Prezident Miloš Zeman v neděli v rozhovoru Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že předpokládá, že vláda brzy schválí přesun velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Požádal premiéra Petra Fialu (ODS), aby zemi společně při této příležitosti navštívili. Fiala je přesunu nakloněn, při nynějším předsednictví v Radě EU a válce na Ukrajině ale musí vláda řešit aktuálnější výzvy, sdělil v reakci ČTK mluvčí kabinetu Václav Smolka.

Také podle Lipavského Česko v současnosti čelí celé řadě zásadních geopolitických výzev, kterým by vláda měla věnovat svoji pozornost. "Jako ministr zahraničí respektuji mezinárodní právo, kterým se umístění zastupitelských úřadů řídí. Česká zahraniční politika dodržuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN i jednotný postoj Evropské unie k dané otázce," uvedl šéf diplomacie.

EU dlouhodobě zastává názor, že jediným realistickým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států, kromě Izraele tedy i palestinského, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich.

Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. Spojené státy, Honduras, Guatemala a Kosovo jsou jediné země, které mají v Jeruzalémě velvyslanectví. Ostatní země je mají v Tel Avivu. České velvyslanectví má v Jeruzalémě od loňského roku úřadovnu.