reklama

V reakci na aktuální dění si některé evropské státy povolají na jednání ruské velvyslance. Zda tak učiní i Česko, není jasné. "Další postup koordinujeme se spojenci," uvedl ministr na dotaz ČTK.

"Neuznáme jedinou nezákonnou anexi ukrajinského území Ruskem bez ohledu na to, kolik ruských vojáků se bude na území Ukrajiny nacházet," doplnil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal se zástupci proruských separatistů smlouvy o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku - samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země. Dnes krok schválil i ústavní soud a hlasovat o něm musí i parlament, který o tom začne jednat v pondělí, napsala agentura Reuters.

Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy včetně Miloše Zemana ve společném prohlášení anexi odmítlo a vyzvalo další členské státy Severoatlantické aliance k podstatnému zvýšení vojenské pomoci Ukrajině.

Ruské velvyslance si podle agentur předvolala ministerstva zahraničí Itálie, Německa či Belgie. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil, že chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku. Unijní činitelé na začátku týdne hovořili o tom, že pokud se vyjednávání pohne správným směrem, mohly by nové sankce ze strany EU dostat zelenou na neformálním summitu ve čtvrtek a v pátek v Praze.