Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský: Umím si představit vstup Finska do NATO dříve než Švédska

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Český ministr zahraničí Jan Lipavský si umí představit, že by Finsko vstoupilo do NATO dříve než Švédsko. Řekl to dnes novinářům po schůzce se svým slovenským kolegou Rastislavem Káčerem. Přednostní schválení vstupu Finska o víkendu naznačilo Turecko. To blokuje švédský vstup s odůvodněním, že vláda ve Stockholmu poskytuje útočiště kurdským představitelům, které Ankara označuje za teroristy.

"Umím si představit, že možná Finsko vstoupí třeba dříve do Severoatlantické aliance než Švédsko. Na druhou bych si přál, aby obě země vstoupily co nejdříve, a to plně podporujeme," uvedl Lipavský.

Lipavský stejně Káčer vyjádřili přesvědčení, že vstup Finska a Švédska do NATO bude úspěšně naplněn. "V Turecku probíhá předvolební kampaň, možná to trochu zvyšuje emoce. V bezpečnostní politice a ve strategických záležitostech je třeba emoce tlumit. Ta racionalita na konci převáží," řekl Káčer, který spolu s Lipavským také zahájili slovensko-české diskusní fórum za účasti zástupců vládního a nevládního sektoru z obou zemí.

Vstup dvojice severských států dosud neratifikovaly Turecko a Maďarsko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť. Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto v pondělí vyjádřil naději, že jeho země vstoupí do Aliance nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem.

Témata:  Jan Lipavský Finsko Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy