Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský v rozhovoru: Čína profituje ze slábnoucího vlivu Ruska

Josep Borrell a Jan Lipavský
Josep Borrell a Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Jan Lipavský poskytl rozhovor deníku South China Morning Post, v němž apeloval na to, aby Evropa mnohem více spoléhala na spolupráci se Spojenými státy americkými, nikoliv s Čínou. Peking podle ministra zahraničí benefituje ze slábnoucí pozice Ruska ve světě.

Lipavský v rozhovoru řekl, že Evropská unie musí s USA kooperovat daleko více než s Čínou. "Takový je můj příspěvek do debaty," poznamenal šéf české diplomacie. Připomněl, že především středoevropské a východoevropské státy kvůli Rusku stojí o americké bezpečnostní garance.

"Čína rozhodně benefituje z jakéhokoliv oslabení Ruska. Myslím, že je jasné proč," konstatoval ministr zahraničí. Peking díky tomu podle jeho názoru lépe ovlivňuje dění ve střední Asii.

Lipavský ocenil Čínu za její postoj ohledně jaderné bezpečnosti, konkrétně například v otázce Záporožské jaderné elektrárny. "Ale nevidím, že by přicházela s reálným plánem (ohledně války na Ukrajině). Proto rozhodně stojím za Zelenského plánem," poznamenal.

Podle ministra si celá západní civilizace pokládá otázku, jak se vypořádat s rostoucím vlivem Číny. "Čínská vize světového řádu se neslučuje s naší vizí multilaterálních vztahů založených na mezinárodním právu," dodal.

Témata:  Jan Lipavský Čína Rusko EU

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy