Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron příští týden navštíví Česko, setká se s prezidentem Pavlem

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Pražský hrad v pátek potvrdil, že Česko v příštím týdnu navštíví francouzský prezident Emmanuel Macron. Na Hradě čeká jednoho z nejvýznamnějších světových státníků jednání s českým protějškem Petrem Pavlem.

Prezidentská kancelář na webu uvedla, že Macron krátce před polednem přijede na Pražský hrad. Následovat bude soukromé setkání obou hlav státu v Habsburském salonu. Odpoledne se francouzský prezident zastaví u pamětní desky Jana Palacha.

Macron naposledy navštívil Prahu v říjnu předloňského roku, kdy na Pražském hradě proběhl historicky první summit Evropského politického společenství a také neformální summit Evropské rady. V České republice byl už v říjnu 2018 u příležitosti oslav stého výročí vzniku státu.

S českým protějškem Petrem Pavlem se setkal loni v prosinci v Elysejském paláci v Paříži. Mezi témata jednání hlav státu patřila podpora Ukrajiny či jaderná energetika. Politici konstatovali, že vztahy obou zemí jsou v současnosti na vysoké úrovni.

Macron v tomto týdnu rozvířil zajímavou debatu, když po pondělní pařížské konferenci uvedl, že nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na Ukrajině. Odmítl však přiblížit, které státy, pokud vůbec nějaké, nasazení svých vojáků zvažují.

Na setkání, kterého se zúčastnilo přes 20 hlav států a vlád, nedošlo k shodě ohledně případného vyslání vojáků západních zemí, nicméně Macron zdůraznil, že v budoucnosti nelze vyloučit žádnou možnost. Každá země by měla mít podle něj svrchované právo rozhodnout o svém postoji.

Témata:  Emmanuel Macron Petr Pavel

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy