Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto přijela policie, uvnitř našla 13 lidí. Policisté rozdali pokuty za 4000 korun. Na webu o tom informoval jejich mluvčí Jan Rybanský.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes k případu uvedl, že ve čtvrtek požádal policii a hygienu, aby konaly. Znevažování nastavených pravidel nepovažuje za hrdinství. "Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací," citovalo ministra na twitteru ministerstvo zdravotnictví.
Jan Blatný: Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací. Už včera jsem požádal hygienu a policii, aby konali. Znevažování nastavených pravidel není hrdinství.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) November 27, 2020
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy by podnikatelé nemuseli dělat podobné kroky, kdyby měli od státu jistotu rozumné podpory. "Pane ministře, to není hrdinství, to je zoufalství stovek tisíc podnikatelů a jejich zaměstnanců, že jim často bez řádného zdůvodnění bráníte fungovat - a ani se neobtěžujete jim pomoci toto kritické období přežít," uvedl Prouza na twitteru.
Pane ministře, to není hrdinství, to je zoufalství stovek tisíc podnikatelů a jejich zaměstnanců, že jim často bez řádného zdůvodnění bráníte fungovat - a ani se neobtěžujete jim pomoci toto kritické období přežít. Kdyby měli jistotu rozumné podpory, nemuseli by dělat tyto kroky. https://t.co/GOHhs7N9fb
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) November 27, 2020
Pražská hygienická stanice podle vyjádření mluvčího Zbyňka Boublíka s policií ve čtvrtek komunikovala o detailech postupu v místě a v navazujícím správním řízení. Boublík nicméně podotkl, že hygienické stanici nepřísluší řešit přestupky, které vznikly porušením povinností vyplývajících z krizových opatření vlády, jako je třeba přítomnost lidí ve stravovacích zařízeních. Tyto přestupky spadají pod magistrát. Hygieně přísluší kontrola ministerských opatření, jako je nošení roušek.
Majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert informaci o tom, že otevře, vyvěsil na facebookové stránky. "Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že mí představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak," uvedl.
Policisté na místě všechny návštěvníky upozornili na to, že porušili vládní nařízení. "Hlídky na místě udělily osm příkazů na místě v celkové výši čtyři tisíce korun. Zbylé 'přestupce' pak oznámili příslušnému správnímu orgánu k dořešení," sdělil Rybanský. Pokud by se situace opakovala, bude ji policie podle něj řešit podobně.
Přesto Olbert dnes otevřel znovu. "Dovedly mě k tomu chybné kroky vlády a našich představitelů. Ve středu nebo ve čtvrtek nám oznámili, že v neděli nám řeknou, jestli v pondělí budeme otevírat. Takto provozy nefungují. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy," uvedl. Pokud mu bude restaurace zavřena, chce případně žalovat vládu.
Česko tento týden přešlo z pátého do čtvrtého stupně protiepidemického systému (PES). Restaurace ovšem stále musí zůstat zavřené, změna jim pouze umožnila provozovat výdejní okénka až do 23:00, tedy o dvě hodiny déle než v pátém stupni.
Na konci října odhalila městská policie restauraci otevřenou přes vládní zákaz v Pardubicích na sídlišti Dukla. Strážníci ve spolupráci se státní policií v hospodě zjistili osm lidí. Před okolím byla restaurace maskovaná, například okna měla zatemněná.
Témata: restaurace, Praha, koronavirus (coronavirus) COVID-19, Jan Blatný
Související
5. července 2023 21:05
11. května 2023 17:51
11. března 2023 16:19
2. listopadu 2022 9:07
15. září 2022 13:11
6. července 2022 20:53